След консултациите при президента: Влизаме в банковия надзор на ЕС

След консултациите при президента: Влизаме в банковия надзор на ЕС

Постигнат е пълен консенсус незабавно да се стартира процедура за влизане на България в единния банков надзорен механизъм на Европейския съюз. Това съобщи президентът Росен Плевнелиев след приключването на свиканите днес от него политически консултации за обсъждане и анализ на финансовото състояние на страната.

На срещата в широк формат, в която взеха участие не само лидерите на парламентарно представените партии, премиерът Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов, но и главният прокурор Сотир Цацаров, е било решено още БНБ да поиска проверка от Европейския банков орган за оценка на българските банки, заяви още Плевнелиев. Обсъдени са били и мерки за КТБ, чрез които да се направи ясното разделение, че честният данъкоплатец ще бъде защитен, а престъпното поведение да бъде наказано с цялата строгост на закона, отчеляза президентът. Ще бъде изискан и международен одит на банката, стана ясно още от думите му:
Първо, банковите депозити до сто хиляди евро в България са гарантирани със закон. Това се отнася до всички клиенти на КТБ и правителството разполага с ресурс за това.
Второ, цялата мощ на държавата ще бъде насочена за това извършените престъпления да бъдат наказани с цялата строгост на закона. Обединихме се около това да се извърши международен одит на банката.
"

Не е постигнато политическо съгласие да се приеме специален закон за спасяването на КТБ, съобщи пък лидерът на ГЕРБ, Бойко Борисов след консултациите. Изготвянето на такъв законопроект бе предложено от БНБ и в него бе заложено очертаващият се дефицит (за размера му е оставено празно място в проектодокумента) да се покрие както от Фонда за гарантиране на влогове, така и от държавния бюджет. ГЕРБ са били съгласни да се гарантират по-големите депозити, но само ако падне банковата тайна върху тях, поясни Борисов. На практика, липсата на политическа подкрепа по предложението на БНБ за спецзакон, към момента означава, че ще бъдат обезщетени само депозитите до 100 хил. евро.

Премиерът Пламен Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов са обещали държавният бюджет да бъде актуализиран заедно с този на Националната здравно-осигурителна каса преди назначаването на служебно правителство, съобщи още Борисов. Ще се вдигне таванът на дефицита - поне до 3%, може и повече, обясни Борисов. Ще бъде завишен и досегашният таван на дълговете, които може да поеме правителството. Борисов не уточни дали има предвид годишният таван от 4,5 млрд. лева или за тавана на общия дълг от 18 млрд. лева.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ