Съветът по сигурността прие план с 11 спешни мерки
План с 11 спешни мерки за ограничаване на миграционния натиск към България беше приет на днешното извънредно заседание на Съвета по сигурността към Министерски съвет, съобщиха от Министерски съвет. Извънредното събрание беше свикано във връзка с покачващото се напрежение в Близкия Изток.
„Следим ежедневно ситуацията, имаме оценка на рисковете. Имаме и своите военни оценки на параметрите”. Това заяви военният министър Ангел Найденов след извънредното заседание на Съвета по сигурността. „Остава висока вероятността за провеждане на военна операция в Сирия. Какви биха били параметрите на тази операция - е въпрос на предстоящи решения”, каза още Найденов.
„Обсъдихме ситуацията и възможните сценарии за развитие на кризата в Близкия Изток. Направихме анализ на рисковите ситуации за България. Най-сериозната заплаха е свързана с евентуална бежанска вълна към България. Мерките, които сме набелязали, са в тази посока”, отбеляза и вътрешният министър Цветлин Йовчев.
Мерките са следните:
1. Изготвяне на съвместна разчетна прогноза с оглед на очакваната бежанска вълна до края на 2013г.
2. Проучване на възможностите за подготовка на процедура за получаване на финансова помощ, като при необходимост се засили взаимодействието с: ЕК, Европейската служба за миграция и убежище, НАТО, Агенциите на ООН - ВКБООН, МОМ и Офис по хуманитарно сътрудничество.
3. Проучване на възможностите за иницииране на процедура за решение за отправяне на апел за незабавно финансово и хуманитарно подпомагане по линия на Международната федерация на червения кръст и червения полумесец.
4. Преглед и актуализация на Националния план за противодействие на тероризма.
5. Преглед на годишните бюджети на държавните ведомства за пренасочване на бюджетни средства за посрещане на бежанския поток.
6. Преглед и оценка на държавния сграден фонд с оглед идентифициране на сгради, подходящи за незабавното адаптиране за приемане на чужденци в условията на очакваната бежанска вълна.
7. Преглед, оценка и предложения за актуализация на действащите в страната ведомствени и междуведомствени планове за извънредно реагиране и управление при кризи.
8. Спешно активизиране на диалога на двустранно равнище с Република Турция и с Република Гърция с оглед съвместни усилия за справяне с бежанския поток.
9. Медицинско осигуряване и здравен контрол на приеманите в страната бежанци. Предлагане и/или преглед на механизми/те за осигуряване на ефективен здравен контрол на приеманите в страната мигранти. При възможност, оборудване на област Хасково с мобилна скрининг лаборатория за установяване на инфекциозни заболявания.
10. Създаване на организация за имунизация на държавните служители от различните ведомства, които работят в пряк контакт с мигранти в пограничните райони, както и за осигуряване на лични предпазни средства.
11. Създаване на организация за своевременно информиране на обществеността относно бежанския натиск към страната и призоваване за сътрудничество с държавните власти.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.