Трайчо Трайков: Енергийната ефективност крие колосален потенциал
Потенциалът на енергийната ефективност е колосален. Ако той бъде реализиран в България, не само няма да ни трябват нови мощности, а можем да удвоим износа на електроенергия. Това заяви пред bTV бившият министър на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков
По думите му само с 200 млн. лв., вложени за енергийна ефективност, е спестена необходимостта да се строят нови мощности за около 600 мегавата. Според Трайчо Трайков това е най-евтиният начин да се произвежда енергия.
Трайков отбеляза, че поставените от него „капани” пред новия министър Делян Добрев, за които беше обвинен от премиера Бойко Борисов, са се оказали всъщност постижими цели.
„Виждате, че цел номер 1 беше АЕЦ „Белене“. Решението, което взе правителството беше правилно,” посочи Трайчо Трайков.
„Цел номер 2 беше намаляване на цената на газа най-малко с 10% и това беше постигнато,” каза още бившият представител на кабинета на ГЕРБ.
По думите му диверсификацията на газовите доставки чрез внос от Азербайджан е проект, по който се работи от 2009 г. Той обясни, че става въпрос за газ, който се транспортира до грузинско пристанище, където се компресира и пренася с танкери.
За разлика от Румъния, проектът по който работи България е за компресиран, а не втечнен газ. Според Трайков технологията с втечняване е по-подходяща за пренос на по-големи количества, но станциите за втечняване и регазификация са скъпи. Компресирането на газ е по-подходящо при по-малки количества и е по-евтин вариант, обясни той.
До момента напредъкът и по двата проекта е малък, тъй като Азербайджан предпочита сухоземният маршрут през Турция, за който вече има договореност, каза Трайчо Трайков, но добави, че е добре българският и румънският проект да останат като алтернатива. Бившият енергиен министър обаче отбеляза, че алтернативният метод за доставка е по-скъп, отколкото през тръбопровод.
Относно строенето на новите централи Трайков обясни, че цената на електроенергията от нова ядрена мощност щеше да бъде около 160 лв. на мегават, което е четири пъти по-скъпо от тока, добиван в пети и шести реактор на АЕЦ „Козлодуй”. „Бях убеден, че когато анализът бъде приключен и представим това пред хората и обществото, то решението какво да се прави с Белене ще бъде еднозначно,” каза Трайчо Трайков
Според него за газовата електроцентрала, която може да бъде построена на площадката в Белене, нещата стоят по подобен начин. При сегашните цени на газа, цената на себестойността на произведената електроенергия би била неприемливо висока, посочи Трайков. По думите му обаче газовите централи са много подходящи за балансиране на водните електроцентрали и ако могат да работят с евтин газ, тогава такива мощности имат място.
Целта да бъде договорено удължаване на срока на експлоатация на действащите реактори в АЕЦ „Козлодуй” с 20 години е абсолютно разумна, смята Трайчо Трайков. По думите му това е „енергиен проект номер 1 за България”.
Пети и Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” са много млади блокове, отбеляза експертът. Според него няма опасност някой да поиска предсрочното им затваряне.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.