Тютюнопроизводители ще блокират гранични пунктове

Тютюнопроизводители ще блокират гранични пунктове

Тютюнопроизводители ще блокират гранични пунктове

Хиляди тютюнопроизводители от цялата страна се готвят да блокират граничните пунктове в четвъртък. Хората са разгневени, защото се оказва, че България единствена не е защитила европейски субсидии за сектора за следващия програмен период 2014-2020 г., предаде bTV.

Тютюнопроизводителите от Добруджа ще настояват в сряда да получат отговори - защо продукцията им не е защитена с евросубсидии и кой носи отговорността.

Живко Георгиев има 200 декара с тютюн. Той смята, че незащитените субсидии са груба грешка на българските политици. „А пък нашите колеги в други държави, например в Унгария, в Полша, Гърция, Италия, Франция - си получават тези 7 години и ще продължават още 7 години, пък ние няма да вземаме. Ние в Европа ли сме, къде сме?”, попита Георгиев.

Неговата позиция е, че без подпомагане секторът е обречен. „Имам 30 човека осигурени, това са доста пари на месец и едвам кретаме. Ако ги няма тези субсидии, браншът заминава. Просто си заминава тютюнът”, смята той.

Малко след изявлението, че тютюнопроизводители се готвят за блокиране на гранични пунктове, Министерството на земеделието излезе с позиция, която гласи:

"Парите за тютюнопроизводителите за 2013 г. в размер на 73 млн. лв. ще бъдат предвидени в бюджета за 2014 г.при запазване на размера на подпомагането за сектора, това съобщиха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните. Тютюнопроизводителите получиха подпомагане за 2010, 2011 и 2012 г. по Схемата за национални доплащания в размер на около 73 млн.лв. Точно по тази причина МЗХ договори възможност за субсидиране на сектора и след 2014 г. под формата на национална помощ. Ежегодно, както през текущия период, МЗХ ще продължи да прилага схема за подпомагане на тютюнопроизводителите от националните доплащания, като целта на министерството е да запази размерът на подкрепата до 2020 г.

Колкото до спирането на европейските субсидии за тютюнопроизводителите след 2014 г. трябва да подчертаем, че този въпрос не засяга само България, а всички останали страни-членки на ЕС. Въпреки усилията на МЗХ и подкрепата на Европейския парламент, задължителният списък със сектори, които могат да се подкрепят със специални схеми остана в регламента. По този начин в целия Европейски съюз се прекратява възможността за подпомагане на тютюнопроизводството чрез директни плащания и основната причина за това е политиката на страните-членки в ЕС в подкрепа на борбата с тютюнопушенето. Точно по тази причина МЗХ ще защити интересите на тютюнопроизводителите с прилагането на схема за национални доплащания.

Тютюнопроизводството е специфичен отрасъл за българското земеделие с голямо значение за осигуряване на препитание и заетост за хората в определени райони на страната."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ