Французин поставя "Роберт Дяволът" за пръв път на сцената на Софийската опера и балет

Французин поставя Роберт Дяволът за пръв път на сцената на Софийската опера и балет

Французин поставя "Роберт Дяволът" за пръв път на сцената на Софийската опера и балет

На 20, 21 и 22 януари и на 2 февруари Софийската опера и балет кани гостите и ценители на оперното изкуство на постановката „Роберт Дяволът“ - една опера от Джакомо Майербер. Това е българо-френска продукция под ръководството на френския диригент Дидие Талпен.

„В последните години възраждаме френския репертоар след утъпканите пътища на „Кармен“ и „Фауст“, обясни на пресконференция днес директорът на операта, проф. Пламен Карталов. „Искахме с постановката да отбележим  20-годишнината от съществуването на Френския културен институт в България“, обясни диригентът Талпен.

Спектакълът е дълъг и сложен. „Това е едно „бутиково заглавие“, отбеляза Георги Султанов, който изпълнява главната роля на Роберт Дявола. Оперите на Майербер са особено трудни и сложни за изпълнение. Те изискват по-голям ресурс от изпълнители, репетициите са продължителни, затова произведенията на този автор в последните години са останали на заден план. Сега, в България, с „Роберт Дяволът“, интересът към композитора се възражда.

Майербер е поставян на световните сцени изключително рядко заради необикновената издръжливост, необходима на гласовете, и сложната, майсторска режисура. За последен път операта е била поставена преди около 10 години в Берлин, Германия, и в Италия. Тя е известна на френски език като „голямата опера“, защото в оригинала си произведението е много дълго. Изисква големи усилия, изключително добри солистични състави и изобщо много ресурси, обясниха от Софийската опера.

Това е най-известната опера във Франция през 19. век, разказа още френският гост-режисьор Дидие Талпен. За времето си е била шок, заради твърде дръзкит за времето си решения в музиката и постановката. В заключителния акт например се появява балет на монахините. За представлението в България Талпен е поканил специалист-осветител от Франция, защото светлините играят огромна роля в спектакъла.

Цялата опера е от 5 акта, основен от които е третият. Събитията в сюжета се разиграват на гробище през нощта. Участват два оркестъра, единият от които изненадва зрителите като навлиза с леки звуци от далечината в хода на спектакъла.

Операта ще бъде поставена на българската сцена за първи път, в опит да бъде направен прочит на вечните теми за любовта и смъртта, доброто и злото, съдбата и свободата, властта и личността.

Първата постановка на „Роберт Дяволът“ е в Кралската музикална академия в Париж през 1831 г. Отправна точка на творбата е легендата за херцог Роберт I Нормандски (XI век), наречен за своята жестокост Дявола. Историческият Роберт и героят на операта обаче, освен името си, нямат нищо общо. Сюжетът, сценарият, музиката са характерен пример за романтичния стил на т. нар. френска голяма опера (grand opera). Напрегнати драматични ситуации, ярка зрелищност, голям брой артисти, музика, подчертаваща ефектността на спектакъла – всички тези характерни за голямата опера черти присъстват и в „Роберт Дяволът”.

В основата на драматургията е конфликтът между доброто и злото, олицетворен от контрастни образи. В душата на самия Роберт също тече борба между светлината и мрака.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ