„Гардиън” за България: Гнила политика, гнили домати

„Гардиън” за България: Гнила политика, гнили домати

„Гардиън” за България: Гнила политика, гнили домати

На 14 ноември Николай Колев, български поет с Толстойска брада, писа до шестте водещи институции в своята страна с планове да замеря с домати всяка от тях. Така започва статия на британския вестник „Гардиън”, озаглавена: "България: Гнила политика, гнили домати.

 „Всички вие управлявате институции, които са пряко отговорни за положението на нашата страна през последните години”, заявява Колев, обвинявайки ги в корупция. „Повече не мога да остана заложник на надеждата и добрите маниери”. Докато първият домат на Колев удари парламента, 40 полицаи го връхлетяха и го арестуваха. Демонстрации срещу корупцията, които в социалните мрежи станаха известни като „доматена революция”, последваха през миналия уикенд.

Изглежда има малка вероятност от доматена революция. Господин Колев обаче има право. Според „Трансперънси интернешънъл” България е задминала Гърция и се подрежда на първо място сред най-корумпираните страни в ЕС, а софийският Център за изследване на демокрацията оценява, че всеки месец българите плащат 150 000 подкупа. Телеграми от „Уикилийкс” показват детайлно как организираната престъпност е прераснала отвъд подкупничеството до директно участие в избирателната политика.

Премиерът Бойко Борисов, бивш пожарникар и бодигард с черен колан по карате, обеща по време на своята избирателна кампания да се бори срещу корупцията, но три години след избирането му все още предстои да докаже, че е достатъчно корав, за да действа.

София има малко дългове и националната икономика е стабилна. Но предвид глобалната икономическа криза, една трета от домакинствата се лишават от елементарни услуги и основни храни. Осем процента пък пропускат да се хранят, според Световната банка.

Основният факт на българския живот остава скалъпеният преход след падането на комунизма: трагедия от хаос и грабежи, за които вина носят местните елити и Вашингтон. Днешният посетител на София забелязва малко, като оставим настрана моловете, които се строят за обществеността.

Българите, които са живели по времето на комунизма, изразяват носталгията си за него на всяко гласуване. Стотици хиляди от децата им пък просто емигрират, намалявайки населението, но подпомагат семействата си с парични преводи.

Земя, която е имала уникална култура преди по-голямата част от Европа изобщо да остави някоя следа, както и създателка на кирилицата, не трябва да бъде подценявана. Българите са прави да погледнат към Европа, защото съдбата на държавата им зависи от европейските проекти и това дали може да бъде изтъкана европейска демократична култура. Това и може би още няколко домата, заключава статията на британския вестник.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ