Curiosity откри следи от течна вода на Марс
Новите данни от марсохода Curiosity показват, че на Марс има вода и в течно състояние, а не само в ледниците, пише Нейчър.
Това е стъпка от епохално значение при търсенето на следи от живот на червената планета, отбелязват световните информационни агенции. Досега се смяташе, че ниското атмосферно налягане на Марс означава, че водата преминава от твърдо направо в газообразно състояние, без да преминава през течно състояние.
Според новите данни обаче до повърхността на планетата вероятно има течен слой – за това говорят соли на перхлората, които понижават температурата на замръзване, водата не се превръща в лед, а остава наситен солен разтвор.
Учените са убедени, че в почвата на планетата има калциев перхлорат, който поема водните пари от атмосферата. Данните от марсохода свидетелстват, че такива условия се създават през нощта и веднага след изгрева на слънцето. При настъпването на тъмнината парата се кондензира на повърхността и става на скреж. Химическото съединение обаче образува солен разтвор с водата и тя става отново течна.
Тези следи от количества вода обаче не са достатъчни, за да се поддържа дори микробен живот. А силно променливите температури и високата радиация на червената планета все пак правят околната среда враждебна за живите организми.
Според изследванията преди 4,5 млрд. години на Марс е имало щест пъти повече вода и плътна атмосфера. След това почти цялата вода се е изпарила в космоса заради отсъствието на магнитни полета.
Наскоро изследователите съобщиха, че в марсианските ледници, скрити под дебели слоеве прах има над 150 млрд. куб. метра лед. Учените от НАСА заявиха, че в дълбокото минало почти цялата повърхност на северното полукълбо на Марс е била покрита от океан.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.