Меркурий може да изчезне при сблъсък с Венера или Слънцето

Политика за бисквитки

Планетата Меркурий може да завърши съществуването си в резултат на сблъсък със Слънцето или с Венера. Това може да се случи в идните 5 милиарда години, изчислил астроном от университета на Хавайските острови, потрудил се да пресметне траекторията на движение на планетите от Слънчевата система няколко милиарда години напред. 

Земята и другите планети нищо не ги застрашава и те ще останат по местата си, се посочва в статия, която предстои да бъде публикувана в Astrophysical Journal и е цитирана от БГНЕС.

От четири века астрономите гадаят доколко е стабилна Слънчевата система и колко дълго ще могат да просъществуват нейните планети, без да се сблъскат една с друга или да изхвърлят някоя "излишна" зад пределите й в резултат на гравитационни взаимодействия, цитира РИА Новости извадки от статията.

Отговорът на този въпрос е извънредно сложен и трудоемък от изчислителна гледна точка и едва през последните 20 години учените започнаха сериозно да се занимават с него, благодарение на бързото развитие на суперкомпютрите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Колко токсично е работното ви място?
Тартор на японската мафия „Якудза“ беше вкаран за 20 г. в затвора чрез агенти под прикритие
На днешната дата, 5 март. Рождениците днес
Директорът на НСОРБ: Има забавени плащания по Общинската инвестиционна програма
Времето: Ветровито, облачно, а на места в Западна и Централна България и дъждовно
Кристалина Георгиева: Световната икономика отново е подложена на изпитание
Алегри се очертава като водещ претендент за старши треньор на „Реал Мадрид“
Kraken става първата крипто компания с достъп до основната платежна система на Федералния резерв