Откритие на NASA може да промени представата за структурата на Вселената
Откритие на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) може да промени представата за структурата на Вселената. Експеримент на NASA е установил, че в тъмното пространство между галактиките има изненадващ излишък от инфрачервена светлина - разсеяно космическо сияние, което толкова ярко, колкото всички галактики заедно. Учените са на мнение, че сиянието идва от звезди, които се намират извън галактиките си. Откритието ще преначертае галактическия модел, който познаваме в момента. Възможно е галактиките да нямат група от гранични звезди, а вместо това да се простират на далечно разстояние, формирайки огромно взаимосвързано море от звезди.
Учените отдавна знаят, че първите галактики излъчват инфрачервена светлина. В търсене на точния й източник, астрономите са използвали суборбитални ракети, които са по-малки от ракетите за изстрелване на сателити и са особено подходящи за провеждане на бързи експерименти. С тяхна помощ са заснети изображения на космическия инфрачервен фон на две дължини на вълната, които са по-къси от вълните, видени по-рано от телескопа Spitzer. Тъй като самата земна атмосфера излъчва ярко сияние на същите дължини на вълната, измерванията могат да се направят само от Космоса.
„Невероятно вълнуващо е как толкова малка ракета на NASA може да направи толкова голямо откритие”, казва Майк Гарсия от Агенцията.
„Изследователските ракети са важен елемент от баласирания ни комплект от инструменти - от малки до големи”, допълва той.
По време на експеримента, към Космоса с ракетите са изпратени камери, които са заснели изображения в продължение на седем минути, а после са ги изпратили на Земята. Анализирайки снимките учените са установили, че във Вселената има два пъти повече инфрачервена светлина, отколкото се смяташе досега.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.