ЕС се опитва да отключи износа на зърно от Украйна

ЕС се опитва да отключи износа на зърно от Украйна

Европейската комисия предложи серия от действия, които ще помогнат на Украйна да изнесе огромния резерв от селскостопанска продукция на фона на продължаващата руска блокада на морските пътища за корабоплаване, съобщи Kyiv Post. Еврокомисарят по транспорта Адина Валеан обяви, че 20 млн. т зърно трябва да бъдат изнесени от страната през следващите три месеца, използвайки инфраструктурата на ЕС.

Изпълнителната власт на ЕК работи по изграждането на „линии на солидарност”, които ще направи не само износът възможен, но и вноса на стоки, необходими на страната.  

Украйна е водещ износител на царевица, пшеница и слънчогледово олио, чийто транспорт до голяма степен е спрян поради военните действия и морската блокада. През Черноморските пристанища на страната се осъществяваше 90% от износа на хлебно и маслодайно зърно. Приблизително една трета от украинския селскостопански износ е предназначен за Европа, Китай и Африка. 75% от предвоенното зърнопроизводство на Украйна е било за експорт и генерира 20% от общия износ във валута.

Еврокомисар Валеан определи тази задача като „гигантска“, но необходима за „координиране и оптимизиране на логистичните вериги, въвеждане на нови маршрути и избягване, доколкото е възможно, тесните места“.

Руската армия освен че блокира движението на кораби в Азовско и Черно море, бомбардира складове за храни и селскостопански съоръжения, силози за зърно. Конфискуваната продукция се транспортира до Кримски полуостров или континентална Русия. По данни на Министерството на отбраната на Украйна приблизително 400 000 т зърно е откраднато.

Организацията по прехраната на ООН предупреди, че в резултат на войната цените на храните с до 22%, което ще предизвика недостиг на храна за още 13,1 милиона жители на планетата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Няма решение на Европейския съд по жалба срещу приемането на България в еврозоната
Парадоксът на успеха – защо постигането на вашите целите няма да ви направи щастливи
На днешната дата, 6 декември. Никулден
Борисов: Да следваме примера на Тръмп, не трябва да наливаме вода с руските активи в мелницата на войнолюбците
Бундестагът прие закона за връщане на наборната военна служба в Германия
Колонката на Ричард Брансън: Най-важните уроци от моите 50 години в бизнеса
Постигнато е съгласие между правителството, синдикатите и бизнеса за Бюджет 2026
СЗО: Обработеното месо е канцерогенно