Арабските емирства спряха участието си във въздушните удари срещу "Ислямска държава"

Арабските емирства спряха участието си във въздушните удари срещу Ислямска държава

Обединените арабски емирства (ОАЕ) прекратиха бойните полети срещу „Ислямска държава”, съобщава британският „Индипендънт”. Решението е било взето след варварската екзекуция на пленения йордански военен пилот Моаз ал Касабех, която целият свят видя на видеото, заснето от терористите.

Властите на емирствата поискаха Пентагонът да изпрати американски военни транспортни самолети V-22 Osprey с северен Ирак за спасяването на пилоти на свалени от ислямистите самолети. Докато искането не бъде изпълнено, пилотите на ОАЕ няма да участват в ударите срещу терористите.

Абу Даби е изразил безпокойство от ролята на Иран и шиитските бунтовници в Ирак във войната срещу терористите от ИЛ.  Същите опасения има и Риад.

В същото време Йордания заяви вчера, че ще засили участието си във въздушните удари, след като бе разпространено видеото с изгорения жив пилот.

ОАЕ, Йордания, Саудитска Арабия и Бахрейн се присъединиха към антиджихадистката коалиция през септември миналата година.  ОАЕ дори изпратиха жена боен пилот в едно от първите нападения срещу ислямистите.

Междувременно Асошиейтед прес публикува справка за заложниците, за които се смята, че са държани от "Ислямска държава". Те са:

Джон Кантли, британски фоторепортер, който работи за няколко британски вестника, включително за "Сънди таймс", "Сън" и "Сънди телеграф". Той бе отвлечен заедно с убития американски журналист Джеймс Фоули през ноември 2012 г.

Паоло Дал'Олио, италиански йезуитски свещеник, изчезнал през юли 2013 г., след като отишъл да се срещне с ислямски екстремисти в сирийския град Ракка.

Самир Касаб, ливански гражданин, който работел като оператор за сателитния телевизионен канал "Скай нюз Арабия". Отвлечен е на 15 октомври 2013 г. край Алепо, Сирия.

 Ишак Мохтар, мавритански репортер на "Скай нюз Арабия". Отвлечен е на 15 октомври, също докато работел край Алепо.

Американска гражданка с неуточнена самоличност - пленена е в Сирия през миналата година, докато работела за хуманитарни организации. Правителството на САЩ поиска самоличността й да не се разкрива поради опасения за нейната сигурност.

Трима работници на Международния комитет на Червения кръст. Пленени са край Саракеб, в сирийската провинция Идлиб, през октомври 2013 г. Хуманитарната организация отказа да съобщи самоличността им, както и кой ги държи, също посочвайки опасения за сигурността им.

Около седем ливански войници, отвлечени са през август по време на трансграничен екстремистки набег в ливанския град Арсал.

"Ислямска държава" е екзекутирала близо 100 души през януари в Ирак и Сирия, посочват мониторингова организация и хора от сферата на сигурността, цитирани от ДПА и БТА.

В Сирия, най-малко 50 души са били убити от екстремистката организация от 1 януари, посочва Сирийският център за наблюдение на човешките права.

Някои от екзекутираните били обвинени в богохулство, проституция или хомосексуализъм, заявяват от мониторинговата група, а други - в шпионаж в полза на сирийското правителство или на израелски, руски и йордански разузнавателни служби. Обезглавявания, убийства с камъни или публични разпъвания на кръст често биват използвани от групировката. В много от случаите присъстват деца, посочва Сирийският център за наблюдение на човешките права.

В съседен Ирак, жители в контролирани от "Ислямска държава" райони и хора от сферата на сигурността са съобщили за 48 екзекуции от началото на новата година.

Половината от съобщенията са за хора, обвинени, че са се представяли за членове на "Ислямска държава", за да обират или изнудват местните.

Сред другите жертви са двама християнски свещеници, двама журналисти, три адвокатки, три момичета на 14 и 20-годишна възраст, убити по неясни причини, както и трима сирийски водачи в екстремистката групировка, обвинени в шпионаж в полза на властите.

Повечето от осъдените били застреляни публично в северния град Мосул и околностите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ