Четири държави от Централна Европа се обявиха против мигрантските квоти

Четири държави от Централна Европа се обявиха против мигрантските квоти

Министри от Европейския съюз се готвят за среща, в която ще опитат да охладят страстите около разпределянето на 120 000 мигранти, пристигнали наскоро на Стария континент, съобщава британската телевизия BBC.

Някои държави от Централна Европа се противопоставят на идеята за задължителните мигрантски квоти.

Независимо от решението, ООН смята, че плановете на ЕС няма да са достатъчни за справяне с кризата.

Мигрантите са сред над 500-те хиляди, пристигнали в Европа до момента. Германия очаква броят им да нарасне до 1 милион до края на годината.

Пристигането на стотици хиляди бежанци породи разногласия в рамките на Съюза.

С днешната среща в Брюксел министрите на вътрешните работи на страните-членки се надяват да постигнат споразумение, което европейските лидери да ратифицират утре.

Кои са тези 120 000?

  • 120 000 са мигрантите, „явно нуждаещи се от международна защита”, които трябва да бъдат транспортирани извън границите на Италия, Гърция, Унгария и други европейски страни. 15 600 трябва да бъдат преместени от Италия, 50 400 – от Гърция, 54 000 – от Унгария. Броят на бежанците в Унгария обаче е все още неясен.
  • Сирийци, еритрейци и иракчани са с предимство, тъй като отговарят на 75% от условията на ЕС за осигуряване на подслон.
  • Предвижда се глоба в размер на 0,002% от БВП на всяка държава, отказала да приеме мигранти.
  • Мигрантските квоти се определят от размерите на икономиката и населението на дадена страна-членка, както и от постъпилите молби за убежище.

Унгария, Полша, Словакия и Чехия се противопоставят на идеята за задължителни квоти. Предложението дойде от Германия, която досега е приела голям брой мигранти.

Ако разногласията продължат, министрите могат да наложат приемането на задължителните квоти чрез мажоритарен вот, вместо с пълно единодушие.

Достатъчно държави подкрепят плана, за да има мнозинство. И все пак се полагат големи усилия за намирането на компромисно решение, казва кореспондентът на BBC в Брюксел, Крис Морис. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ