Най-опасният град в света

Най-опасният град в света

Най-опасният град в света

Въоръжени престъпни групи по улиците, наркотици и крайна бедност - с това се отличава най-опасният град в света: Сан Педро Сула в Хондурас.

Непрестижното звание на най-опасен му е отредено, защото за миналата година в него са извършени 187 убийства на всеки 100 000 жители, разказва Business Insider. За сравнение, в най-опасния град на Съединените щати - Детройт, трагичната статистика е 48 убийства на 100 000 жители. 

Кокаинът в града и страната като цяло е основен проблем. През юли 2014 г. представители на военната полиция на Хондурас иззеха в Сан Педро Сула около 410 кг кокаин, превозван в контейнери за безалкохолни напитки, идващи от Коста Рика. Около 15% от кокаина, свързан със САЩ, пристига в Хондурас. В Сан Педро Сула полицията откри първата, управлявана от мексиканци кокаинова лаборатория в Централна Америка. Трафикът на наркотици от престъпни групи е причина за големия брой убийства в града. Повечето смъртни случаи остават неразкрити. През 2008 г. се наложи труповете на загиналите да бъдат складирани временно в хладилни камиони, преди да се транспортират до гробища.

Една от най-печално известните престъпни групи е Мара Салватруча, наричана още MS-13. Създадена е през 80-те години на миналия век от затворници от Централна Америка, настанени в Калифорния. Достига Ел Салвадор и Хондурас, след като затворниците били депортирани от САЩ. Членовете й често покриват лицата и телата си с много татуировки. В татуировките има и букви "M"и "S".

Друг проблем в града и страната е твърде либералното законодателство, позволяващо гражданите да могат да притежават до 5 лични оръжия. 83,4% от убийствата в Хондурас са осъществявани чрез огнестрелно оръжие. 

В затворите има масови бунтове. През 2012 г. 14 затворници загинаха при сблъсък на вражески групи, въоръжени с пистолети и мачете, въпреки че са в затвора. На следващата година затворниците поеха контрола върху затворническата система, след като държавата се отказа от опитите да налага наказание и поправителна дейност на провинените.  

В същото време жителите на Сан Педро Сула се борят с корумпирана полиция. Военните полицаи са навсякъде. Те често влизат за проверка в автобуси на градския транспорт, за да преглеждат за оръжие и наркотици. Много от тях, включително на ръководните постове, са свързвани с подкупи и с организираната престъпност. 

Сан Педро Сула е много беден град за обикновените хора. Хондурас е втората най-бедна страна в Латинска Америка - 65% от населението й живее под прага на бедността. В извънградските райони едва 15% от местните имат достъп до питейна вода. Много семейства перат дрехите си и пият от един и същи водоизточник. 

80% от жителите на Хондурас нямат достъп до здравеопазване. Когато се разболеят, те плащат директно на момента за наложителното лечение или изобщо не се лекуват. Ниската хигиена е една от причините 33 000 души да са носители на вируса ХИВ или болни от СПИН в тази "провалена" държава според статистика на УНИЦЕФ. Някои от заболяванията сред жените са регистрирани след изнасилвания. 

Най-голяма тъга предизвиква състоянието на децата, сред които две трети живеят в трагична бедност, а 7% страдат от недохранване. 

Хиляди хора опитват да избягат от Хондурас. Мнозина се насочват към САЩ. През 2012 г. САЩ депортираха по въздух над 32 000 души от Хондурас, опитали да намерят спасние в щатите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ