Бедствията зачестяват, за 20 години са убили 606 000 души

Бедствията зачестяват, за 20 години са убили 606 000 души

Бедствията зачестяват, за 20 години са убили 606 000 души

Природните бедствия са отнели живота на 606 000 души през последните 20 години, средно по 30 000 на година. Ранените, хората в нужда и останалите без дом са 4,1 млрд. според доклад на ООН, публикуван дни преди началото на световната конференция по климата в Париж.

Наводненията са 47% от бедствията, сполетели планетата от 1995 насам. Тяхна жертва са станали 2,3 млрд. души, огромната част (95%) - в Азия. Макар и по-редки, бурите са най-смъртоносните климатични катастрофи – те са причинили смъртта за 242 000 души.

Най-много са били бедствията в САЩ и Китай, като това се дължи основно на големите им територии. Най-много са обаче смъртните случаи – 89%, в бедните страни и това е довело до финансови щети от 1,9 млрд. евро.

Спрямо гъстотата на населението като цяло най-засегнати от стихиите са Китай и Индия. Следват ги Бангладеш, Филипините и Тайланд. Сред страните в Южна Америка най-пострадала е Бразилия, в Африка – Кения и Етиопия.

Въпреки това, пропорционално на броя на жителите, най-тежки са пораженията в Еритрея, Зимбабве и Лесото в Африка – пострадалите са 17 000 на 1 млн. Монголия обаче държи мрачния рекорд с 21 000 пострадали на 1 млн.

Този доклад подчертава защо е толкова необходиво да се постигне ново споразумение за климатичните промени, коментира директорът на проекта Маргарета Валстрьом. На конференцията (COP 21)  в Париж се очаква 195 страни да приемат споразумание за забавяне на глобалното затопляне.

Климатичните промени, клиатиматичните отклонения и феномени представляват заплаха за задълбочаване на крайната бедност според ООН.

Според доклада климатичните катастрофи зачестяват. Най-голямо е увеличението на наводненията и бурите и тенденцията вероятно ще се запази през следващите 10 години. Засега учените обаче не са в състояние да определят в каква степен климатичните промени влияят на тези природни феномени.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ