Морските популации намалели наполовина за 45 години
Популациите на морски бозайници, риби и влечуги са намалели с 49 процента от 1970 година, сочи доклад. Изследването показва, че за някои от видовете, които хората използват за храна, ситуацията е дори по-лоша, пише Би Би Си.
Популациите на риба тон и скумрия, например, са намалели със 74 на сто. В допълнение към човешките дейности, като свръх-улова на риба, например, основна причина за тенденцията са климатичните промени. Докладът е подготвен от природозащитната организация WWF (World Wildlife Fund) и Лондонското зоологическо общество.
“Човешката дейност нанася тежки вреди на океана с улова на риба по-бързо, отколкото тя може да се възпроизведе, а в същото време се разрушват и местата за размножаване”, казва Марко Ламбертини, директор на WWF International.
В доклада се отбелязва, че броят на морските краставици, смятани за луксозна храна в Азия, драматично се е свил. Те са с 98% по-малко в Галапагос и с 94 на сто по-малко в Червено море. Проучването изтъква и разрушаването на хабитати, каквито са морската зостера и магровите дървета.
Климатичните промени също имат роля за намалението на морските популации. Учените подчертават, че въглеродният двуокис се поглъща от океаните, увеличавайки киселиността им и уврежда множество видове. Екипът е анализирал състоянието на популациите на 1200 вида през последните 45 години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.