София ще рециклира и оползотворява 80% от отпадъците

София ще рециклира и оползотворява 80% от отпадъците

Планираме близо 80% рециклиране и оползотворяване на отпадъците. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова, по време на работна закуска, организирана от Германо-Българската индустриално-търговска камара, съвместно с Френско-Българската индустриална и търговска камара

„Успяхме да изградим най-голямата инсталация за обработка на отпадъците и по този начин да финализираме изграждането на интегрираната система за преработка на отпадъци, която включи модерно съвременно депо за отпадъци, две инсталации за преработка на зелени и на хранителни отпадъци на „Хан Богров”, които имат вече своите много сериозни резултати”, заяви кметът и припомни, че миналата година бе пусната в експлоатация и най-голямата инсталация - тази за механично и биологично третиране на битовите отпадъци.

„Резултатите са факт - производство на електроенергия, висококачествен компост, който се търси и реализира на пазара в цялата страна, и максимална възможност за рециклиране на отпадъците, като инсталацията предвижда около 50% рециклиране на отпадъците. Заедно с другите производства към момента планиране близо 80% рециклиране и оползотворяване на отпадъците”, поясни тя.

„Подготвяме нова инсталация, за да завършим целия този цикъл, за да можем да кажем, че в София отпадъците са ресурс, а не са проблем. Отпадъците бяха огромен проблем на града. Сега вече това е в миналото и един от големите проблеми на града е вече решен и предстои да се надгражда с нови инсталации, които да бъдат в крак с европейския опит”, допълни Фандъкова.

Тя посочи, че вече 8 общински детски градини и едно училище в София се отопляват с възобновяеми енергийни източници.

„През последните години се работи много и за енергийната ефективност на общинските сгради, като по-голямата част са училищата и детските градини. Насочихме усилията си най-напред към сигурността на сградите, а след това инвестирахме в цялостна енергийна ефективност и над 95% от сградите са с частични мерки, а над 150 сгради са с цялостни мерки за енергийна ефективност”, подчерта Фандъкова.

„Проект, насочен към по-чиста околна среда, е строителството на метрото, който е един много успешен и се реализира с европейски средства, местно, национално и общинско съфинансиране”, заяви кметът, цитирана от „Фокус”. По думите й, със свързването на Летище София и Централна жп и автогара, се създават условия за развитие на туризма и туристическия бизнес.

„Тази година завършва разширението на втората линия на метрото до ул. „Сребърна”, припомни кметът. По думите й, метростанциите, които се изграждат през последните години, са изцяло достъпни. „Работим много в тази посока. Метрото получи наградата за един от най-достъпните метрополитени в цял свят”, допълни кметът.

„Проектът за модернизация на градския транспорт включи всички видове наземен градски транспорт. Подменили сме по-голямата част от тролейбусите. Новите освен, че са представители на най-чистия вид транспорт, спестяват и 15% от енергията.Закупихме и 126 автобуса, има 20 нови трамвая и ще продължим. Изградихме 5 кръстовища на две нива, които облекчават трафика”, изброи още Фандъкова.

„През последните години инвестирахме чувствително в реновирането и отварянето на паркове, които са били затворени за посещения - такъв са паркът на Военна академия и парк „Врана”. Тази година предстои да открием и първият нов парк - парк „Възраждане” в „Зона Б-5”, посочи кметът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ