5,3 млрд. долара ще струва седми блок на АЕЦ „Козлодуй”

5,3 млрд. долара ще струва седми блок на АЕЦ „Козлодуй”

5,3 млрд. долара ще струва строителството на седми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Сумата е била договорена по време на среща в министерството на енергетиката между специалния пратеник на държавния секретар Джон Кери – Амос Хохщайн и енергийния министър Теменужка Петкова, предаде БГНЕС.

Уточнено е, че АЕЦ "Козлодуй" ще участва в изграждането на бъдещата мощност с около 400 милиона долара.

Специалният представител на държавния секретар на САЩ Амос Хохщайн бе на еднодневно посещение у нас вчера.

Освен с енергийния министър, той се е срещнал и с президента Росен Плевнелиев, министър-председателя Бойко Борисов и външния министър Даниел Митов. Една от основните теми, които Хохсейн е обсъждал, е диверсификацията на доставките на природен газ за България.

Идеята за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” се зароди в края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ, където беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на площадката в Козлодуй. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена.

През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" трябваше да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него.

Планираше се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ