Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Япония пуска през есента отново най-мощната атомна централа в света
Япония възнамерява да възобнови работата на най-мощната атомна електроцентрала в света „Касивадзаки-Карива“ през есента на 2024 г. след повече от 10-годишно прекъсване, което ще позволи на страната да намали разходите за енергия. Това съобщава Bloomberg.
Както отбелязват анализаторите на агенцията, операторът на съоръженията Tokyo Electric Power (TEPCO) планира да възобнови работата на седмия енергоблок на централата с мощност от почти 1,36 мегавата през октомври. До втората половина на 2025 г. в страната трябва да заработят общо пет реактора в различни атомни електроцентрали. В същото време, според експерти, настоящият темп на производство на ядрена енергия не е достатъчен за постигане на целите на правителството, според които ядрената енергия на Япония трябва да представлява приблизително една пета от енергийния баланс на страната до 2030 г.
През март специалисти от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) започнаха инспекция на атомната електроцентрала „Касивадзаки-Карива“. Агенцията прегледа оборудването и инфраструктурата, свързани със защитата срещу терористични атаки. В тази област през последните години бяха установени няколко несъответствия с установени протоколи в атомните електроцентрали, което всъщност доведе до забрана за експлоатация на централата през 2021 г. Японският регулатор отмени забраната за работа на централата в края на миналата година, но рестартирането й изисква съгласието на местните власти. Очаква се МААЕ да им помогне да ги убедят в безопасността на съоръжението и окончателно да решат въпроса с възобновяването на експлоатацията.
Атомната електроцентрала „Касивадзаки-Карива“ се намира на брега на Японско море. Тя е на първо място в света по обща мощност на седем реактора, която надхвърля 8200 мегавата. Японското правителство реши да преразгледа политиката си за отказ от строителството на нови атомни електроцентрали и да засили усилията за рестартиране на реакторите, които бяха спрени след аварията в АЕЦ Фукушима-1 през 2011 г. В списъка са включени шести и седми енергоблок на АЕЦ „Касивадзаки-Карива“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.