Берлин може да похарчи между 5 и 10 млрд. евро за спасяването на „Газпром Германия"

Берлин може да похарчи между 5 и 10 млрд. евро за спасяването на „Газпром Германия

Германското правителство се готви да отпусне до милиарди евро, за да спаси бившето подразделение на „Газпром“ в страната, което сега е под контрола на Федералната мрежова агенция (Bundesnetzagentur), предаде Блумбърг, позовавайки се на запознати източници.

Спасяването на „Газпром Германия“ може да бъде осъществено още тази седмица, като се очаква държавната банка KfW Group да отпусне заем от порядъка на 5 до 10 млрд. евро, твърдят източници, които са поискали да запазят анонимност. Според тях обаче преговорите продължават и плановете могат да се променят.

Тази сума ще помогне за стабилизиране на финансите на компанията и за гарантиране на сигурността на доставките, след като Русия спря доставките за дружеството в резултат на поставянето му под контрола на Берлин. Този ход принуди дружеството, което вече бе избягвано от някои клиенти, да купува енергия на спот пазара, плащайки по-високи цени.

Германският енергиен регулатори посочи в изявление, че не коментира спекулации и че всички, свързани с „Газпром Германия“, полагат интензивни усилия, за да поддържат бизнес операциите. Министерството на финансите не отговори на искане за коментар, докато говорителката на министерството на икономиката отказа коментар.

„Газпром Германия“ е оператор няколко газови хранилища страната, включително най-голямото съоръжение в страната. Тя също така притежава Wingas GmbH, която снабдява големите промишлени потребители в страната. Компанията има бизнес за търговия на дребно, който осигурява една пета от търговския газ в Обединеното кралство през 2020 г.

Германия обмисля какво да прави с дъщерните дружества на руски компании в страната, много от които притежават активи от решаващо значение за сигурността на доставките и германската икономика. Правителството разглежда различни варианти, вариращи от поставяне под попечителство, какъвто е случая с „Газпром Германия“, до поемане на пълен контрол над контрол над енергийните компании.

През април управляващата коалиция представи набор от мерки, които биха позволили на Берлин да постави енергийните фирми под държавен контрол. Администрацията на канцлера Олаф Шолц също създаде инструменти за финансиране, за да може да вземе дялове в компаниите в случай, че има заплаха за доставките.

Попечителството на „Газпром Германия“ трябва да приключи на 30 септември и все още няма конкретни планове какво ще се случи след това.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ