Берлин постави под попечителство местното подразделение на „Роснефт“

Берлин постави под попечителство местното подразделение на „Роснефт“

Берлин постави под попечителство местното подразделение на „Роснефт“

Германският подразделение на руския петролен гигант „Роснефт“ беше поставено под попечителството на германски държавен регулатор днес, предаде Ройтерс.

Така Федералната мрежова агенция (Bundesnetzagentur) поема контрола над рафинерията PCK край северногерманския град Швед - ключов източник на гориво за град Берлин.

„Роснефт Дойчланд“, която досега беше мажоритарна собственост на „Роснефт“, постави на изпитание решимостта на Германия да елиминира вноса на петрол от Русия до края на годината в като част европейските санкции, които имат за цел да накажат Москва за инвазия в Украйна.

„С попечителството се противодейства на заплахата за сигурността на енергийните доставки и се поставя важен крайъгълен камък за гарантирането на бъдещето на обекта в Швед“, се казва в изявление на германското министерство на икономиката.

„Роснефт Дойчланд“, отговаря за  12% от капацитета за преработка на петрол в Германия и е една от най-големите компании за преработка на петрол в страната, посочват от министерството.

Този ход е нова ескалация в и без това обтегнатите отношения между Берлин и Москва, въпреки че канцлерът Олаф Шолц и руският президент Владимир Путин обсъдиха ситуацията в Украйна в телефонен разговор във вторник.

Източници от германското правителство са споделили по-рано с Ройтерс, че потенциала за незабавно спиране на доставките на руски петрол трябва да бъде взет предвид при решение за поставяне на „Роснефт Дойчланд“, под попечителство

Рафинерията в Швед, която няма излаз на море, е четвъртата по големина в Германия. Тя доставя 90% от горивото на столицата и получава целия си суров петрол от Русия през тръбопровода  „Дружба“ от построяването си през 60-те години

Части от западна Полша също получават доставки от обекта в Швед, както и летище Берлин-Бранденбург.

Днешното решение е придружено от „всеобхватен пакет“, предназначен да гарантира, че петролът може да се доставя на рафинерията по алтернативни маршрути, казаха от министерството.

Не е ясно кой би могъл да замени „Роснефт“ като оператор на рафинерията. Британската петролна компания Shell, която притежава 37,5% дял в обекта, от известно време търси начин да се оттегли от него. Две компании от сектора на възобновяемата енергия - Verbio и Enertrag , изразиха интерес към рафинерията.

С попечителството Федералната мрежова агенция също така поема дела на „Роснефт Дойчланд“ в рафинериите „МиРо“ (MiRo) и „Байернойл“ (Bayernoil).

Ходът на правителството да постави „Роснефт Дойчланд“ в ръцете на Bundesnetzagentur следва подобно решение на Берлин със SEFE, по-рано известен като „Газпром Германия, който беше поставен под попечителство през април.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ