Bloomberg: Европа е изправена пред нова газова криза, за година цените са се увеличили 45 %

Bloomberg: Европа е изправена пред нова газова криза, за година цените са се увеличили 45 %

Европа е заплашена от нова газова криза на фона на бързо намаляващите запаси в хранилищата и потенциалното намаляване на доставките от Русия. На фона на геополитическото напрежение цените са се повишили с 45% тази година, съобщи Bloomberg.

Според агенцията заради настъпването на студовете в Европа търсенето на газ за отопление рязко се е увеличило. Ситуацията се утежнява от факта, че слабите ветрове в района на вятърните електроцентрали не позволяват пълното използване на този източник на енергия за производство на електроенергия.

Цените на газа са се увеличили с 45% през годината. Както отбелязва агенцията, тези темпове на растеж са значително по-ниски от тези, наблюдавани през 2022 г., но все още са достатъчни, за да „създадат заплаха от влошаваща се инфлационна криза и нарастващ натиск върху вече затруднена индустрия“. „Това започва да изглежда като 2022 г., когато ЕС беше готов да купува газ на всяка цена“, каза Арне Ломан Расмусен, водещ анализатор в Global Risk Management.

Агенцията посочва риска от спиране на доставките на тръбопроводен газ от Русия, който някои европейски страни все още купуват, като един от основните фактори, които могат да доведат до по-нататъшно увеличение на цените на газа в близко бъдеще. Това може да се случи поради новите санкции на САЩ срещу Газпромбанк, която се използва за разплащания. Доставките на тръбопроводен газ бяха изложени на риск още преди американските санкции, тъй като споразумението за транзита му през Украйна изтича в края на годината.

Други рискови фактори са забавянето на доставките на втечнен природен газ от САЩ, както и студеното време през зимните месеци. Освен това се очаква цените на газа през лятото на 2025 г. да бъдат по-високи, отколкото през зимата на 2025-2026 г. Това означава, че зареждането на съоръженията за съхранение на газ през следващата година може да бъде по-голямо предизвикателство от преди. Най-силно засегнатата страна може да бъде Германия, както през 2022 г., чиято икономика в момента е в стагнация. Явтомобилната, машиностроителната и химическата промишленост в Германия изпитват проблеми, припомня агенцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ