Брентът се е насочил към първи месечен ръст от началото на годината

Брентът се е насочил към първи месечен ръст от началото на годината

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, като сортът Брент е напът да запише първо месечно повишение тази година, тъй като големият спад на петролните запаси в САЩ надделя над опасенията, че търсенето на горива ще падне допълнително заради повишенията на лихвените проценти, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,12 долара, или 0,12%, до 74,46 долар за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,04 долара, или 0,06%, до 69,90 долара за барел.

След като регистрираха минимален ръст в четвъртък, цените и на двата бенчмарка се насочиха към повишение от повече от 2,5% за месец юни. Въпреки че това ще бъде първият месечен ръст на Брента за 2023 г., за WTI ще е втори след увеличението на цената през април.

 Въпреки очакваното месечно повишение, на тримесечна база Брентът изглежда ще регистрира загуба от около 6%, докато WTI се насочва към спад от около 7%.

Пазарите са притеснени от затягане на доставките, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) съобщи, че американските запаси от суров петрол са спаднали с 9,6 милиона барела през седмицата, приключила на 23 юни, далеч надвишавайки прогнозата на анкетираните от Ройтерс анализатори, които залагаха на спад от 1,8 млн. барела.

Междувременно ръстът на брутни вътрешен продукт (БВП) на САЩ през първото тримесечие беше ревизиран нагоре до 2,0% на годишна база, след като по-рано бе отчетено увеличение от 1,3%.

„Значителна ревизия нагоре (на данните за БВП на САЩ) добавя към списъка с положителни икономически изненади в САЩ напоследък, като икономическата устойчивост спомага за успокояване на опасенията за рецесията, поне засега“, коментира Йеп Джун Рон, пазарен анализатор в IG ,

Силните икономически данни и намаляването на петролните запаси в САЩ идват в момент, когато Саудитска Арабия планира да свие добива с 1 млн. барела на ден през юли. Това е в допълнение към по-широко споразумение на ОПЕК+ за ограничаване на доставките до 2024 г.

Покачването на цените на петрола в петък обаче беше ограничено от слабите китайски икономически данни и страховете от повишаване на лихвените проценти.

Производствената активност в Китай се сви за трети пореден месец през юни, макар и с по-бавни темпове, показа официално проучване в петък. Непроизводствената дейност също спадна през юни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ