Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рекордният ръст на ВЕИ не е нарушил доминирането на изкопаемите горива през 2022 г.
Световното търсене на енергия се е увеличило с 1% миналата година и рекордният ръст на възобновяемите енергийни източници не е допринесъл за промяна на доминацията на изкопаемите горива, които все още представляват 82% от доставките. Това се посочва в доклада на индустрията Statistical Review of World Energy, предава Ройтерс.
Миналата година беше белязана от сътресения на енергийните пазари след нахлуването на Русия в Украйна, което помогна за повишаване на цените на газа и въглищата до рекордни нива в Европа и Азия.
Упоритата преднина на продуктите от нефт, газ и въглища за покриване на по-голямата част от търсенето на енергия се затвърди през 2022 г., въпреки най-голямото досега увеличение на капацитета за възобновяеми източници с комбинирани 266 гигавата, като слънчевата енергия води до растеж на вятърната енергия, се казва в доклада.
"Въпреки по-нататъшния силен ръст на вятърната и слънчевата енергия в енергийния сектор, общите глобални емисии на парникови газове, свързани с енергията, отново се увеличиха. Все още се движим в посока, обратна на тази, изисквана от Парижкото споразумение", каза президентът на базираната в Обединеното кралство организация за глобална индустрия Energy Institute Джулиет Дейвънпорт.
Годишният доклад, еталон за индустрията, беше публикуван за първи път от Energy Institute заедно с консултантските компании KPMG и Kearny, след като те го поеха от BP, която беше автор на доклада от 50-те години на миналия век.
Учените казват, че светът трябва да намали емисиите на парникови газове с около 43% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г., за да има някаква надежда да постигне целта на международното Парижко споразумение за поддържане на затоплянето доста под 2 градуса над прединдустриалните нива.
Ето някои акценти от доклада за 2022 г.:
Консумация
Глобалното търсене на първична енергия нарасна с около 1%, забавяйки се от 5,5% от предходната година, но търсенето все още беше с около 3% над нивата преди коронавируса през 2019 г.
Потреблението на енергия нараства навсякъде освен в Европа, включително Източна Европа.
Възобновяемите енергийни източници, с изключение на водноелектрическата енергия, представляват 7,5% от световното потребление на енергия, с около 1% повече от предходната година.
Делът на изкопаемите горива в световното потребление на енергия остава 82%.
Производството на електроенергия е нараснало с 2,3%, забавяйки се спрямо предходната година. Вятърната и слънчевата енергия нараснаха до рекорден дял от 12% от производството на електроенергия, като отново надминаха ядрената енергия, която падна с 4,4% и отговаря на 84% от нетния растеж на търсенето на електроенергия.
Делът на въглищата в производството на електроенергия остава доминиращ от около 35,4%.
Петрол
Потреблението на петрол се е увеличило с 2,9 милиона барела на ден (bpd) до 97,3 милиона bpd, като растежът се забавя в сравнение с предходната година.
В сравнение с нивата преди Covid през 2019 г. потреблението на петрол е с 0,7% по-ниско.
По-голямата част от ръста на търсенето на петрол идва от съживения апетит за реактивно гориво и продукти, свързани с дизела.
Производството на петрол нарасна с 3,8 милиона барела на ден, като лъвският дял идва от членовете на ОПЕК и Съединените щати. Нигерия отбеляза най-голям спад.
Капацитетът за рафиниране на петрол е нараснал с 534 000 барела на ден, главно в страни извън ОИСР.
Природен газ
На фона на рекордните цени в Европа и Азия глобалното търсене на газ спадна с 3%, но все още представляваше 24% от потреблението на първична енергия, малко под предходната година.
Производството на газ е стабилно на годишна база.
Производството на втечнен природен газ (LNG) е нараснало с 5% до 542 милиарда кубически метра (bcm), подобно темпо спрямо предходната година, като най-голям ръст идва от Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион.
Европа представлява голяма част от растежа на търсенето на LNG, увеличавайки вноса си с 57%, докато страните от Азиатско-тихоокеанския регион и Южна и Централна Америка намалиха покупките.
Япония измести Китай като най-големият вносител на LNG в света.
Въглища
Цените на въглищата достигнаха рекордни нива, нараствайки със 145% в Европа и 45% в Япония.
Потреблението на въглища е нараснало с 0,6%, което е най-високото му ниво от 2014 г., движено главно от китайското и индийското търсене, докато потреблението в Северна Америка и Европа е намаляло.
Производството на въглища е със 7% по-високо от предходната година, като Китай, Индия и Индонезия се дължат на по-голямата част от растежа.
Възобновяема енергия
Растежът на възобновяемата енергия, с изключение на хидроенергията, се забави леко до 14%, но слънчевият и вятърният капацитет все още показват рекордно увеличение от 266 гигавата, като слънчевата енергия заема лъвския дял.
Китай добави най-много слънчева и вятърна енергия.
Емисии
Глобалните емисии, свързани с енергетиката, включително промишлени процеси и изгаряне, са нараснали с 0,8%, достигайки нов връх от 39,3 милиарда тона CO2 еквивалент.
Минерали
Цените на литиевия карбонат скочиха с 335%. Цените на кобалта се повишиха с 24%. Производството на литий и кобалт е нараснало с 21%.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.