Рекордният ръст на ВЕИ не е нарушил доминирането на изкопаемите горива през 2022 г.

Рекордният ръст на ВЕИ не е нарушил доминирането на изкопаемите горива през 2022 г.

Световното търсене на енергия се е увеличило с 1% миналата година и рекордният ръст на възобновяемите енергийни източници не е допринесъл за промяна на доминацията на изкопаемите горива, които все още представляват 82% от доставките. Това се посочва в доклада на индустрията Statistical Review of World Energy, предава Ройтерс.

Миналата година беше белязана от сътресения на енергийните пазари след нахлуването на Русия в Украйна, което помогна за повишаване на цените на газа и въглищата до рекордни нива в Европа и Азия.

Упоритата преднина на продуктите от нефт, газ и въглища за покриване на по-голямата част от търсенето на енергия се затвърди през 2022 г., въпреки най-голямото досега увеличение на капацитета за възобновяеми източници с комбинирани 266 гигавата, като слънчевата енергия води до растеж на вятърната енергия, се казва в доклада.

"Въпреки по-нататъшния силен ръст на вятърната и слънчевата енергия в енергийния сектор, общите глобални емисии на парникови газове, свързани с енергията, отново се увеличиха. Все още се движим в посока, обратна на тази, изисквана от Парижкото споразумение", каза президентът на базираната в Обединеното кралство организация за глобална индустрия Energy Institute Джулиет Дейвънпорт.

Годишният доклад, еталон за индустрията, беше публикуван за първи път от Energy Institute заедно с консултантските компании KPMG и Kearny, след като те го поеха от BP, която беше автор на доклада от 50-те години на миналия век.

Учените казват, че светът трябва да намали емисиите на парникови газове с около 43% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г., за да има някаква надежда да постигне целта на международното Парижко споразумение за поддържане на затоплянето доста под 2 градуса над прединдустриалните нива.

Ето някои акценти от доклада за 2022 г.:

Консумация

Глобалното търсене на първична енергия нарасна с около 1%, забавяйки се от 5,5% от предходната година, но търсенето все още беше с около 3% над нивата преди коронавируса през 2019 г. 

Потреблението на енергия нараства навсякъде освен в Европа, включително Източна Европа. 

Възобновяемите енергийни източници, с изключение на водноелектрическата енергия, представляват 7,5% от световното потребление на енергия, с около 1% повече от предходната година. 

Делът на изкопаемите горива в световното потребление на енергия остава 82%. 

Производството на електроенергия е нараснало с 2,3%, забавяйки се спрямо предходната година. Вятърната и слънчевата енергия нараснаха до рекорден дял от 12% от производството на електроенергия, като отново надминаха ядрената енергия, която падна с 4,4% и отговаря на 84% от нетния растеж на търсенето на електроенергия. 

Делът на въглищата в производството на електроенергия остава доминиращ от около 35,4%.

Петрол

Потреблението на петрол се е увеличило с 2,9 милиона барела на ден (bpd) до 97,3 милиона bpd, като растежът се забавя в сравнение с предходната година. 

В сравнение с нивата преди Covid през 2019 г. потреблението на петрол е с 0,7% по-ниско. 

По-голямата част от ръста на търсенето на петрол идва от съживения апетит за реактивно гориво и продукти, свързани с дизела. 

Производството на петрол нарасна с 3,8 милиона барела на ден, като лъвският дял идва от членовете на ОПЕК и Съединените щати. Нигерия отбеляза най-голям спад. 

Капацитетът за рафиниране на петрол е нараснал с 534 000 барела на ден, главно в страни извън ОИСР. 

Природен газ

На фона на рекордните цени в Европа и Азия глобалното търсене на газ спадна с 3%, но все още представляваше 24% от потреблението на първична енергия, малко под предходната година. 

Производството на газ е стабилно на годишна база. 

Производството на втечнен природен газ (LNG) е нараснало с 5% до 542 милиарда кубически метра (bcm), подобно темпо спрямо предходната година, като най-голям ръст идва от Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион. 

Европа представлява голяма част от растежа на търсенето на LNG, увеличавайки вноса си с 57%, докато страните от Азиатско-тихоокеанския регион и Южна и Централна Америка намалиха покупките. 

Япония измести Китай като най-големият вносител на LNG в света. 

Въглища

Цените на въглищата достигнаха рекордни нива, нараствайки със 145% в Европа и 45% в Япония. 

Потреблението на въглища е нараснало с 0,6%, което е най-високото му ниво от 2014 г., движено главно от китайското и индийското търсене, докато потреблението в Северна Америка и Европа е намаляло. 

Производството на въглища е със 7% по-високо от предходната година, като Китай, Индия и Индонезия се дължат на по-голямата част от растежа. 

Възобновяема енергия

Растежът на възобновяемата енергия, с изключение на хидроенергията, се забави леко до 14%, но слънчевият и вятърният капацитет все още показват рекордно увеличение от 266 гигавата, като слънчевата енергия заема лъвския дял. 

Китай добави най-много слънчева и вятърна енергия. 

Емисии

Глобалните емисии, свързани с енергетиката, включително промишлени процеси и изгаряне, са нараснали с 0,8%, достигайки нов връх от 39,3 милиарда тона CO2 еквивалент.

Минерали

Цените на литиевия карбонат скочиха с 335%. Цените на кобалта се повишиха с 24%. Производството на литий и кобалт е нараснало с 21%. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул