Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола леко се повишиха, възстановявайки си частично от вчерашния спад
Цените на петрола се повишиха по време на азиатската търговия в четвъртък, след като държавната петролна компания на Саудитска Арабия рязко повиши цените на петрола през март, предаде Ройтерс
Към 09:20 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,22 долара, или 0,29%, до 74,83 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,27 долара, или 0,38%, до 71,30 долара за барел.
Цените на петрола паднаха с повече от 2% в сряда, тъй като голямото натрупване на запаси от суров петрол и бензин в САЩ сигнализираха за по-слабо търсене. Инвеститорите също така претегляха последиците от нов кръг от търговски мита между САЩ и Китай, включително върху енергийни продукти.
Цените са се сринали с около 10% от върховете за 2025 г., достигнати на 15 януари – пет дни преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като президент на САЩ. Анализаторите очакват пазарите да бъдат нестабилни през следващите седмици.
„Можем да очакваме значителна нестабилност в ценообразуването през следващите седмици и месеци, докато пазарите опитват да оценят въздействието на новите политически позиции на Тръмп, не на последно място по отношение на тарифните мерки“, посочиха анализатори от BMI в бележка в четвъртък.
Рязкото увеличение на цените за азиатските купувачи от Saudi Aramco успя да спре разпродажбите в сряда.
„След разпродажбите за една нощ и новините от Саудитска Арабия, вероятно ще има някои покупки от търговци, покриващи къси позиции“, каза Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.
Миналия месец САЩ наложиха нови агресивни санкции върху търговията с петрол на Русия, насочени към т. нар. „сенчест флот“, за които се предполага, че се използва за избягване на търговски блокади. Откакто встъпи в длъжност.
Тръмп наложи мита на Китай, въпреки че те не отговориха на предизборните му заплахи. Пекин в отговор обяви мита върху вноса на петрол от САЩ, втечнен природен газ и въглища във вторник, но покупките на Китай от САЩ са относително скромни, което притъпява въздействието на новите мерки.
„Въпреки че някои тарифни мерки биха могли да окажат възходящ натиск върху цените на петрола, нетното въздействие вероятно ще бъде низходящо, като се имат предвид техните потенциални неблагоприятни ефекти върху глобалната икономика и доказаната готовност на Тръмп да предложи изключения за енергия (за ограничаване на въздействието върху доставките)“, посочиха от BMI.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.