Цените на петрола падат на фона на притесненията за високите лихви в САЩ

Цените на петрола падат на фона на притесненията за високите лихви в САЩ

Цените на петрола падат на фона на притесненията за високите лихви в САЩ

Цените на петрола се понижиха в началото на азиатската търговия във вторник, като инвеститорите очакват продължаващата инфлация в САЩ и по-високите лихвени проценти да потиснат потребителското и индустриалното търсене, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,52 долара, или 0,62%, до 83,19 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,58 долара, или 0,73%, до 79,22 долара за барел.

И двата сорта поевтиняха с с по-малко от 1% в понеделник, тъй като представители на Федералния резерв на САЩ казаха, че чакат още признаци за забавяне на инфлацията, преди да обмислят намаляване на лихвените проценти.

„Страховете от по-слабо търсене доведоха до разпродажби, тъй като перспективата за намаляване на лихвите от Фед стана по-далечна“, каза анализаторът Тошитака Тазава от Fujitomi Securities.

Заместник-председателят на Фед Филип Джеферсън каза в понеделник, че е твърде рано да се каже дали забавянето на инфлацията е „дълготрайно“, докато Майкъл Бар, който заместник-председател по надзора на Федералния резерв, каза, че рестриктивната политика се нуждае от повече време. Президентът на Федералния резерв на Атланта Рафаел Бостик коментира, че „ще отнеме известно време“ на централната банка да придобие нужната увереност, че забавянето на растежа на цените е устойчиво.

По-ниските лихвени проценти намаляват разходите по заеми, освобождавайки средства, които биха могли да стимулират икономическия растеж и търсенето на петрол.

От друга страна, пазарът изглежда слабо засегнат от политическата несигурност в две големи страни производителки на петрол.

„Въпреки че имаше повишение поради известна несигурност в Иран, оттогава насам повишенията на цените бяха ограничени, тъй като инвеститорите очакват статуквото по отношение на политиките да се запази и потенциален по-широк регионален конфликт да остане далеч от масата“, коментира пазарният стратег на IG Йеп Джун Рон.

Иранският президент Ебрахим Раиси, хардлайнер и потенциален наследник на върховния лидер аятолах Али Хаменей, загина при катастрофа с хеликоптер след визита в Азербайджан в неделя, докато престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман отложи пътуване до Япония заради здравословни проблеми на крал Салман.

„Смъртта на иранския президент и здравословният проблем на саудитския крал изглежда не оказват голямо влияние върху пазара, тъй като не е ясно дали ще окажат незабавно въздействие върху енергийната политика“, каза Тазава от Fujitomi.

Инвеститорите се фокусират върху доставките от Организацията на страните износителки на петрол и нейните партньори, известни заедно като ОПЕК+. Те трябва да се срещнат на 1 юни, за да определят политика за добив, включително дали да удължат доброволните съкращения на някои членове от 2,2 млн. барела на ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ