Цените на петрола са се насочили към четвърти пореден седмичен спад

Цените на петрола са се насочили към четвърти пореден седмичен спад

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, но са се насочили към четвърти пореден седмичен спад, тъй като признаците за разочароващо нарастване на търсенето на горива в световен мащаб надделяха над страховете от прекъсване на доставките, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,60 долара, или 0,75%, до 80,12 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,60 долара, или 0,79%, до 76,91 долара за барел. Двата бенчмарка напреднаха с около 4% предходната сесия.

И двата сорта са поевтинели с около 7,3% през последните четири седмици в най-дългата серия от последователни седмични загуби тази година.

Разочароващите икономически данни от най-големия вносител на петрол – Китай, както и проучвания, показващи по-слаба производствена активност в Азия, Европа и Съединените щати, повишиха риска от слабо глобално икономическо възстановяване, което би натежало върху потреблението на петрол.

„Пътният трафик в Китай отбеляза сезонен спад за трета поредна година“, посочиха анализатори от ANZ в бележка до клиенти. „По-слабите икономически данни за САЩ предполагат отслабване на перспективите за търсене на петрол.“

Спадът на производствената активност в Китай също потисна цените, добавяйки към опасенията относно растежа на търсенето, след като данните от юни показаха, че вносът и активността на рафинериите са по-ниски от миналата година.

Вносът на суров петрол в Азия е спаднал през юли до най-ниското си ниво от две години, потиснат от слабото търсене в Китай и Индия, показват данни на LSEG Oil Research.

Инвеститорите в петрол също следят внимателно ситуацията в Близкия изток, където убийството на висши лидери на свързаните с Иран въоръжени групировки „Хамас“ и „Хизбула“ породи опасения, че регионът може да бъде на ръба на широкомащабна война, заплашваща да наруши доставките.

„Повишеното геополитическо напрежение беше отразено в нарастващата премия за кол опциите, тъй като търговците смятат, че цените ще се повишат“, отбелязват от ANZ, добавяйки, че покупките на договори за кол опции за брент са нараснали до най-високия обем от април.

„Тримесечната предполагаема волатилност на петрола се повиши до 26,6% от дъното от 22,6% в средата на юли“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ