Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се покачват, докато инвеститорите анализират резултатите от изборите в САЩ
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък след разпродажбата, предизвикана от президентските избори в САЩ, тъй като рисковете за доставките на петрол по време на президентството на Тръмп и настъпването на уран към крайбрежието на Мексиканския залив надделяха над по-силния щатски долар и по-високите запаси от суров петрол, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,23 долара, или 0,31%, до 75,15 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,14 долара, или 0,20%, до 71,83 долара за барел.
Притесненията относно новото президентство на Тръмп, което може да доведе до намаляване на доставките на петрол от Иран и Венецуела, както и наближаващата буря „повече от компенсират следизборното въздействие на по-силния щатски долар и по-високите от очакваното запаси в САЩ“, коментира Тони Сикамор, пазар анализатор с IG. Той визира ураганът „Рафаел“, който се е насочил към Куба.
Победата на Тръмп в изборите за президент в САЩ първоначално предизвика разпродажба, която тласна цените на петрола надолу с повече от $2, тъй като щатският долар се повиши до най-високото си ниво от септември 2022 г. В края на сесията обаче спадът бе ограничен до 61 цента за Брента и 30 цента за WTI.
„Исторически погледнато, политиките на Тръмп са били в полза на бизнеса, което вероятно подкрепя цялостния икономически растеж и увеличава търсенето на горива. Въпреки това, всяка намеса в политиката на разхлабване на Фед може да доведе до допълнителни предизвикателства за петролния пазар“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Филип Нова.
„С резкия скок на долара, който се движи близо до 4-месечни върхове, изглежда, че петролът създава огромни насрещни ветрове след резултатите от изборите в САЩ“, добави тя.
Възходът на петролните пазари може да бъде ограничен в краткосрочен до средносрочен план, тъй като се очаква ОПЕК да увеличи капацитета за доставки през януари, докато историческите тенденции не показват, че санкциите ще попречат на Индия и Китай да продължат да купуват петрол от Русия или Иран, каза Сачдева.
Очаква се Доналд Тръмп да наложи отново своята „политика на максимален натиск“ на санкции върху иранския петрол. Това може да намали доставките с до 1 милион барела на ден, според оценка на Energy Aspect.
През първия си мандат Тръмп също беше въвел по-строги санкции за венецуелския петрол, – мерки, които бяха отменени за кратко от администрацията на Байдън, но по-късно възстановени.
В Северна Америка ураганът „Рафаел“ достигна категория 3 в сряда и около 17% от производството на суров петрол, или 304 418 барела на ден, в Мексиканския залив на САЩ беше спряно като предпазна мярка, съобщиха от Бюрото за безопасност и опазване на околната среда на САЩ.
Запасите от суров петрол в САЩ са нараснали с 2,1 милиона барела до 427,7 милиона барела през седмицата, приключила на 1 ноември, съобщи в сряда Администрацията за енергийна информация на САЩ. Очакванията бяха за увеличение от 1,1 милиона барела.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.