Цените на петрола се понижават, тъй като слабото търсене компенсира прекъсванията на доставките от Мексиканския залив

Цените на петрола се понижават, тъй като слабото търсене компенсира прекъсванията на доставките от Мексиканския залив

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник, тъй като слабото китайско търсене компенсира прекъсванията на доставките от тропическата буря „Франсин“, докато рисковете от глобално свръхпредлагане на петрол продължават да тежат на пазар, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,16 долара, или 0,22%, до 71,68 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,23 долара, или 0,33%, до 68,48 долара за барел.

И двата сорта напреднаха с около 1% в понеделник.

Бреговата охрана на САЩ нареди затварянето на всички операции в Браунсвил и други малки пристанища на Тексас в понеделник вечерта, тъй като тропическата буря „Франсин“ прекоси Мексиканския залив. Пристанището на Корпус Кристи остана отворено, но с ограничения.

Прогнозите са, че тропическата буря ще се засили значително през следващите няколко дни и се очаква да се превърне в ураган в понеделник вечер или вторник сутрин, според Националния център за ураганите (NHC).

Exxon Mobil съобщи, че затваря добива на своята офшорна производствена платформа Hoover, докато Shell, постави на пауза сондажните операции на две платформи. Chevron също започна спиране на добива на нефт и газ в две от своите офшорни производствени платформи.

„Най-малко 125 000 барела на ден петролен капацитет е изложен на риск от прекъсвания“, посочиха анализатори от ANZ в бележка, позовавайки се на данни от NHC.

Въпреки това признаците за отслабване на глобалното търсене и очакванията за продължаване на съществуващото свръхпредлагане на петрол натежаха на пазара.

Данните за Китай от понеделник показаха, че потребителската инфлация в страната се е ускорила през август до най-бързия темп от половин година, но вътрешното търсене остава крехко, а дефлацията на производствените цени се влошава.

„Признаците на слабост в САЩ и Китай стимулират мечи тон сред инвеститорите“, кокментираха от ANZ.

Глобалните търговци на суровини Gunvor и Trafigura очакват, че цените на петрола може да варират между 60 и 70 долара за барел поради отслабеното китайско търсене и постоянното глобално свръхпредлагане.

Преминаването на Китай към горива с по-ниски въглеродни емисии и мудната икономика забавят растежа на търсенето на петрол в най-големия вносител на суров петрол в света, казаха говорители на конференцията APPEC.

Годишният ръст на търсенето в Китай се забави от около 500 000-600 000 барела на ден през петте години преди пандемията от COVID-19 до 200 000 барела на ден в момента, коментира Даан Струйвен, ръководител на петролните изследвания в Goldman Sachs.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ