Цените на петрола се понижават заради опасения за икономиката на САЩ

Икономика

Цените на петрола отбелязват спад за втори пореден ден в азиатската търговия, след като Управлението за федерален резерв на САЩ намали основния лихвен процент според очакванията, а търговците насочиха вниманието си към опасенията за състоянието на икономиката на САЩ и прекомерното предлагане на пазара, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. 

Фючърсите върху сорта Брент, който е референтен за Европа поевтиняха с 13 цента или 0,19 на сто до 67,82 долара за барел. 

Котировките на американския лек суров петрол се понижиха с 18 цента или 0,28 на сто достигайки 63,87 долара. 

Късно снощи УВФ намали основната си лихва с четвърт процентен пункт и даде сигнал, че ще продължи постепенното намаляване на разходите по заемите до края на годината, в отговор на признаци за отслабване на пазара на труда, допълва Ройтерс. 

По-ниските лихви обикновено водят до повишаване на търсенето на петрол и натиск върху цените в посока нагоре. 

Въпреки това последната стъпка на централната банка на САЩ и сигналите за още две понижения през годината вече са били отчетени от пазарите, посочи Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор в "Филип Нова" (Phillip Nova). 

"Това, което привлече вниманието на пазарите, не беше само намаляването на лихвите, а песимистичното послание на Пауъл. Той подчерта отслабването на пазара на труда и упоритата инфлация, което прави намалението да изглежда повече като мярка за управление на риска, отколкото като стимул за икономиката", допълни тя. 

Сигналите от УФР за предстоящи нови намаления показват, че в централната банка оценяват рисковете за икономиката, произтичащи от безработицата, като по-сериозни от тези, свързани с инфлацията, посочи Клаудио Галимберти, главен икономист и глобален директор по пазарен анализ в Rystad Energy, в писмо до клиенти на компанията.

Постоянното свръхпредлагане и слабото търсене на горива в САЩ, най-големия потребител на петрол в света, също оказват натиск върху цените.

Петролните запаси в САЩ са спаднали рязко през изминалата седмица, като нетният внос е достигнал рекордно ниско ниво, а износът е скочил до почти двугодишен връх, показват данни на Управлението за енергийна информация.

Увеличението на запасите от дизелови горива с 4 милиона барела, при очакван ръст от едва 1 милион барела, допълнително засили опасенията за слабо търсене в страната и натежа върху цените.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Кратка история на автомагистрала „Тракия”