Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията, свързани с високите лихви в САЩ

Цените на петрола се понижиха на фона на опасенията, свързани с високите лихви в САЩ

Петролът поевтиня в ранната търговия в сряда преди срещата на министрите от ОПЕК+, тъй като пазарът претегля очакванията за ограничено предлагане спрямо опасенията, че високите лихвени проценти могат да намалят търсенето на гориво, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,24 доларa, или 0,26%, до 90,68 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,29 долара, или 0,33%, до 88,94 долара за барел.

Данните във вторник вечерта показаха, че новите откритите работни места в САЩ са се увеличили с най-голям брой от повече от две години, което предизвика допълнително рязко покачване на доходността по държавните облигации.

Наред със страховете, че лихвените проценти ще останат високи за известно време, петролните бенчмаркове също бяха подложени на натиск от опасенията, че по-силният долар ще намали търсенето, тъй като прави петрола по-скъп за притежателите на други валути.

„Смята се, че устойчивият пазар на труда предоставя повече пространство на Федералния резерв да поддържа високи лихвени проценти за по-дълго време“, коментира пазарният анализатор в IG Йеп Джун Рон.

Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ, известни заедно като ОПЕК+, се очаква да запази политиката на добива непроменена на срещата си днес, след като по-рано Саудитска Арабия и Русия удължиха съкращенията на добива до края на годината.

Очаква се Саудитска Арабия да повиши официалната си продажна цена за ноември на арабския лек суров петрол за Азия за пети пореден месец, според проучване на Ройтерс.

„Неотдавнашния обрат при цените на петрола може да бъде причина картела да запази съкращенията на доставките непроменени на днешната среща“, посочиха в бележка до клеинти анализаторите на ANZ Bank Браян Мартин и Даниел Хайнс.

Междувременно иракски служител е заявил пред Ройтерс, че преговорите за рестартиране на износа на иракски петрол чрез тръбопровод, все още продължават. Това става ден, след като Турция обяви, че операциите ще започнат отново тази седмица след почти шестмесечно спиране.

Русия не определя времева рамка за забраната за износ на горива, която въведе миналия месец и която ще остане в сила толкова дълго, колкото е необходимо за стабилизиране на цените и справяне с недостига на вътрешния пазар, съобщи междувременно Интерфакс, цитирайки вицепремиера Александър Новак.

Инвеститорите също следят отблизо търсенето и предлагането в Съединените щати. Данните от индустрията показват, че запасите от суров петрол са намалели с около 4,2 милиона барела през седмицата, приключила на 29 септември, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник.

Данните на правителството на САЩ за запасите трябва да бъдат публикувани по-късно днес. Осем анализатори, анкетирани от Ройтерс, изчислиха средно, че запасите от суров петрол са намалели с около 500 хил. барела през седмицата до 29 септември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ