Цените на петрола се понижиха в очакване на решенията на централните банки за лихвите

Цените на петрола се понижиха в очакване на решенията на централните банки за лихвите

Цените на петрола се понижиха в очакване на решенията на централните банки за лихвите

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, докато търговците се оглеждат за нови сигнали за повишаване на лихвените проценти от централните банки на САЩ и еврозоната, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,21 долара, или 0,26%, до 80,86 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,21 долара, или 0,27%, до 76,86 долара за барел.

Двата бенчмарка напреднаха съответно с 1,5% и 2,2% миналата седмица, четвъртата им поредна седмица на печалби, тъй като се очаква предлагането да се стегне след съкращенията на ОПЕК+.

„Въпреки че поредното повишение на лихвения процент от Фед тази седмица може да доведе до известна краткосрочна нестабилност на цените, ние очакваме затягане на пазарните условия, свързано със съкращенията на доставките от ОПЕК и увеличаване на пазарните спекулации за допълнителни икономически стимули в Китай, да продължи да тласкат цените нагоре през третото тримесечие на годината“, посочиха в бележка анализатори от National Australian Bank.

Анализаторът на CMC Markets Леон Ли заяви, че очаква цените на петрола WTI в крайна сметка да достигнат отново 80 долара на фона на „сезонното възстановяване на търсенето“.

Инвеститорите вече са оценили увеличение на лихвите с 25 базисни пункта от Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка тази седмица, така че фокусът ще бъде върху това какво ще кажат председателят на Фед Джером Пауъл и управителят на ЕЦБ Кристин Лагард за потенциални бъдещите повишения.

Повишаващите се лихвени проценти намалиха инвестициите и укрепиха зелените пари, което направи стоките, деноминирани в долари, по-скъпи за притежателите на други валути.

Участниците на пазара също очакват Пекин да приложи целенасочени мерки за стимулиране на китайската икономика, което вероятно ще увеличи търсенето на петрол сред потребител номер 2 в света.

Държавният орган по планиране на Китай разкри в понеделник мерки за насърчаване стимулиране на частните инвестиции в някои инфраструктурни сектори и каза, че ще засили финансовата подкрепа за частни проекти.

Относно доставките, министъра на енергетиката и инфраструктурата на Обединените арабски емирства Сухаил Ал Мазруей каза в петък, че засега действията на ОПЕК+ за подкрепа на петролния пазар са достатъчни и групата е „само на едно телефонно обаждане“, ако са необходими допълнителни стъпки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ