Цените на петрола се повишават заради опасенията от по-широк конфликт в Близкия изток

Цените на петрола се повишават заради опасенията от по-широк конфликт в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, подкрепени от ескалиращите опасения относно потенциалния натиск върху доставките от производителите от Близкия изток след засилените атаки на Израел срещу подкрепяните от Иран сили в региона, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,68 долара, или 0,94%, до 72,66 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,71 долара, или 1,04%, до 68,89 долара за барел.

Миналата седмица Брентът поевтиня с около 3%, докато цената на WTI се понижи с около 5%, тъй като притесненията за търсенето се увеличиха, след като фискалните стимули от Китай не успяха да върнат доверието на пазара.

Въпреки това, цените в понеделник бяха подкрепени от възможността за разширяване на близкоизточния конфликт с участието на Иран, ключов производител и член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), след като Израел засили атаките си срещу групировките „Хизбула“ и йеменските бунтовници хути, които Техеран подкрепя.

Въпреки че прекомерните доставки са ключов проблем за петролните пазари, пазарите като цяло се опасяват от ескалация на кризата в Близкия изток, която може да намали доставките от ключови производствени региони, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.

Израел заяви, че е бомбардирал цели на хутите в Йемен в неделя, разширявайки конфронтацията си със съюзниците на Иран два дни след убийството на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала в Ливан.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин упълномощи военните да засилят присъствието си в Близкия изток, като Пентагонът заяви в неделя, че ако Иран, неговите партньори или проксита се прицелят в персонал или интереси на САЩ, Вашингтон „ще вземе всички необходими мерки, за да защити нашите хора".

В контекста на решителния удар на Израел срещу „Хизбула“ цените на петрола ще продължат да се движат от динамиката на търсенето и предлагането, каза Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.

Като се има предвид предстоящия край на доброволните съкращения на доставките от ОПЕК+ на 1 декември, WTI може да тества своите дъна от 2021 г. в диапазона от 61 до 62 долара за барел, отбеляза той.

По-късно в понеделник пазарите ще очакват да чуят от председателя на Федералния резерв Джером Пауъл коментари относно скоростта на разхлабването на паричната политика централната банка, като седем други членове от Фед трябва да говорят тази седмица, отбелязаха анализатори от ANZ в бележка.

Тъй като Фед и други големи централни банки предприемат намаления на лихвите, известно икономическо възстановяване може да е точно зад ъгъла, каза Сачдева от Phillip Nova.

„Колко добре търсенето реагира на намаляването на лихвените проценти и доколко китайското търсене се съживява след големите стимули, инжектиран миналата седмица, в крайна сметка ще оформи динамиката на петролния пазар занапред“, каза тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ