Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха на фона на спад на запасите в САЩ
Цените на петрола се повишиха с повече от 1% в раната търговия в сряда на фона на данните за спад на запасите от суров петрол в САЩ, което предполага, че търсенето се задържа стабилно въпреки рязкото повишаване на лихвените проценти, което забавя глобалния растеж, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,99 долара, или 1,05%, до 95,64 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,10 долара, или 1,245, до 89,47 долара за барел. Двата сорта поевтиняха с около 2% предходната есия на фона на по-слабия щатски долара
Като знак за стабилизиране на търсенето бяха приети данните на Американския петролен институт, които показаха, че запасите от суров петрол са се понижили с около 6,5 млн. барела през седмицата, приключила на 28 октомври. Осем анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха запасите да нараснат с 400 хил. барела.
В същото време запасите от бензин намаляха с 2,6 млн. барела, докато прогнозата на анализаторите бе за спад от 1,4 млн. барела.
„Освен по-голият от очакваното спад на запасите в САЩ, оптимизмът от непотвърдените новини за прекратяване на политиката за нулев COVID в Китай подкрепиха възходящия импулс на петрола“, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
Зелените пари се понижиха от почти едноседмичен връх спрямо основните конкуренти, тъй като търговците са предпазливи преди предстоящото решение на Федералния резерв за лихвения процент в сряда.
„Отслабеният щатски долар в днешната азиатска сесия преди решаващото решение за лихвения процент на Фед утре също подкрепи цените“, добави Тенг.
По-слабият долар прави петрола по-евтин за притежателите на други валути и обикновено отразява по-големия инвеститорски апетит за рискови активи.
Политиката на Китай за нулево разпространение на COVID е ключов фактор за задържането на цените на петрола, тъй като многократните локдауни забавиха растежа и намалиха търсенето на петрол във втората по големина икономика в света.
Потенциалното ембаргото на Европейския съюз върху руския петрол, внасян по море, което трябва да влезе в сила на 5 декември, също може да тласне цените нагоре. Забраната ще бъде последвана от спиране на вноса на петролни продукти през февруари.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.