Петролната война между САЩ и Саудитска Арабия крие големи рискове

Петролната война между САЩ и Саудитска Арабия крие големи рискове

Отношенията между САЩ и Саудитска Арабия са едни от най-важните на планетата. Напоследък обаче те са и едни от най-неловките, пише Мат Игън за Си Ен Ен.

Гневни служители във Вашингтон обещаха „последствия“, след като ръководената от Саудитска Арабия  Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) рязко намали производството на „черно злато“ по-рано този месец, повишавайки цените на бензиностанциите само няколко седмици преди междинните избори в САЩ.

Американските законодатели заплашват със стъпки, които доскоро бяха немислими, включително забрана на продажбата на оръжия на Саудитска Арабия и позволяване на Министерството на правосъдието да заведе дело срещу страната и други членове на ОПЕК за тайно споразумение.

Рияд беше хванат неподготвен от жаждата за отмъщение срещу американските политици. Сега саудитски служители намекват за разплата, включително под формата на продажба на американски дълг – нещо ,което може да предизвика сътресения на финансовите пазари и реалната икономика.

Нито една от страните дори не се опитва да прикрие напрежението помежду им. След като високопоставен саудитски служител намекна, че кралството е решило да бъде по-зрялата страна, висш служител на Белия дом отговори, като каза: „Това не е някакъв гимназиален романс“.

Следващите ходове от двете страни са от критично значение. Ако тази десетилетна връзка се разпадне напълно, това може да има огромни последици за световната икономика, да не говорим за международната сигурност.

„Това е ново дъно. Виждаме влошаване на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия от години, но това е най-лошото им състояние досега“, каза Клейтън Алън, директор на Eurasia Group.

Провалената сделка

Напрежението между двете страни идва в момент в труден момент за Байдън, когато инфлацията и цените на бензина са високи.

След като се опита и не успя да убеди ОПЕК да увеличи производството на петрол, президентът Джо Байдън се отметна от обещанието си от предизборната си кампания за 2020 г. да превърне Саудитска Арабия в „пария“ заради нарушения на човешките права. Байдън посети Саудитска Арабия през лятото и дори се поздрави с юмрук с престолонаследника Мохамед бин Салман.

След визитата американски служители са мислели, че са постигнали тайна сделка със Саудитска Арабия, за да увеличат най-накрая доставките на петрол до края на годината, съобщи „Ню Йорк таймс“ тази седмица. Истината се оказа далеч по-различна. Малко след срещата ОПЕК и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, увеличиха производството на петрол с едва 100 хил. барела на ден - най-малкото повишение в историята си. Ходът беше възприет като „шамар в лицето“ на администрацията на Байдън.

Това, което последва, беше още по-лошо. В началото на октомври ОПЕК+ обяви плановете си да намали производството на петрол с 2 милиона барела на ден – ход, който за кратко повиши цените на петрола и бензина във време на висока инфлация и вбеси американските политици.

„Изглежда, че нито една от страните не разбира другата“, каза Алън. „Рияд подцени сериозността на реакцията на САЩ. И САЩ предположиха, че има негласно споразумение“, добави той.

Изпълнителният директор на Международната енергийна агенция Фатих Бирол описа този ход като „безпрецедентен“ и „рискован“ в интервю за Си Ен Ен в четвъртък.

„Когато световната икономика беше на ръба на глобална рецесия, те решиха да повишат цените“, каза Бирол.

Саудитски служител обвинява САЩ в манипулиране на пазарите

Оттогава насам напрежението не е намаляло и официални лица от двете страни изостриха критиките си един към друг през последните дни. В показна за това случка високопоставен саудитски министър премина от защита на енергийната стратегия на Байдън до критика срещу нея.

По време на пресконференцията на ОПЕК+ в началото на октомври, министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман ал Сауд като че ли похвали решението на Байдън да освободи безпрецедентни количества от стратегическия петролен резерв на САЩ.

„Не бих го нарекъл изкривяване. Всъщност това беше направено навреме“, каза тогава принц Абдулазиз пред репортери.

Три седмици по-късно обаче същият този саудитски министър бе на по-различна позиция.

„Хората изчерпват запасите си за извънредни ситуации, защото ги използваха като механизъм за манипулиране на пазарите, докато истинската им цел беше да смекчат недостига на доставки“, каза министърът по време на конференция в Саудитска Арабия тази седмица. „Въпреки това, мое задължение е да изясня пред света, че загубата на запаси може да стане болезнена през идните месеци“, добави той.

ОПЕК е непопулярна

Рискът е напрежението да се превърне в цикъл на отмъщение, който подкопава световната икономическа стабилност.

Законодателите в САЯ засилиха призивите си за приемане на законодателство за забрана на картелите за добив и износ на петрол (НОПЕК), което ще даде право на Министерството на правосъдието да преследва страните от ОПЕК на антитръстови основания. Въпреки че НОПЕК не е новост, изглежда по-възможно сега, отколкото когато и да било в близкото минало. Eurasia Group оценява на 30% вероятността за приемането на законопроекта в настоящия му вид и на 45% тази за одобряване на негова смекчена версия.

Законодателите не само са разстроени, но и осъзнават, че ОПЕК не е особено харесван от избирателите.

„Това е популярна мярка. Американските настроения са антисаудитски. Сега това носи вътрешнополитическа полза на американските политици“, каза Карън Йънг, старши изследовател в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет. „Налагането на вето на НОПЕК ще бъде по-трудно, отколкото в миналото“, добави тя.

Може ли Саудитска Арабия да се отърве от американския дълг?

Саудитска Арабия може да отговори на санкции от Вашингтон със собствени драстични стъпки, които да разпалят още повече конфликта.

Саудитски служители предупредиха зад затворени врати, че кралството може да продаде държавни облигации на САЩ, ако Конгресът приеме НОПЕК, съобщи „Уолстрийт джърнъл“ тази седмица, цитирайки запознати източници.

Като минимум продажбата на американския дълг би създала несигурност на пазарите в опасен момент. Спешната разпродажба би повишила лихвите на Министерството на финансите, дестабилизирайки пазарите и повишавайки разходите за заеми за семействата и бизнеса.

Разбира се, собствените притежания на Саудитска Арабия ще бъдат ощетени при такава спешна разпродажба.

Според данни на Министерството на финансите Саудитска Арабия държи около 119 милиарда долара дълг на САЩ, което я прави 16-ият най-голям притежател на американски държавни облигации в света.

Друг риск е, че Саудитска Арабия, която е де факто лидерът на ОПЕК+, може да премахне допълнителни доставки от световните петролни пазари, или поне да не да реагира на бъдещи скокове на цените, докато Западът продължава да санкционира Русия.

По-нататъшното ограничаване на доставките от ОПЕК ще повиши цените на бензина и ще влоши инфлацията, увеличавайки и без вече високите рискове от рецесия.

Всичко това обяснява защо пълното разпадане на отношенията между Съединените щати и Саудитска Арабия е последното нещо, от което крехката американска икономика се нуждае в момента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ