Цените на петрола се повишиха с над 1 долар за барел

Цените на петрола се повишиха с над 1 долар за барел

Цените на петрола скочиха с повече от 1 долар в ранната търговия в четвъртък, завършвайки месеца с повишение на фона на перспективата ОПЕК+ да запази курса на съкращения на производството, продължаващите атаки срещу руската енергийна инфраструктура и падащия брой на бордовите платформи в САЩ, което затяга доставките на суров петрол, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,59 долара, или 1,86%, до 87 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,82 долара, или 2,24%, до 83,17 долара за барел.

За седмицата Брентът се повиши с 2,4%, а WTI напредна с около 3,2%. И двата показателя завършиха трети пореден месец с ръст.

В предходната сесия цените на петрола бяха подложени на натиск от неочакваното покачване на запасите от суров петрол и бензин в САЩ през миналата седмица, водено от увеличаването на вноса на суров петрол и слабото търсене на бензин, според данни на Администрацията за енергийна информация.

Увеличението на запасите от суров петрол обаче беше по-малко от очакваното от Американския петролен институт, а анализаторите отбелязаха, че повишението е по-ниско от очакваното за периода от годината.

Степента на използване на рафинериите в САЩ, която се повиши с 0,9 процентни пункта миналата седмица, също подкрепи цените.

Броят на нефтените и газовите платформи, ранен индикатор за бъдещ добив, също е намалял с три до 621 през седмицата до 28 март, според фирмата за енергийни услуги Baker Hughes.

Икономиката на САЩ междувременно нарасна по-бързо от прогнозираното през четвъртото тримесечие. Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 3,4% на годишна база спрямо отчетения по-рано темп от 3,2%, съобщиха от Бюрото за икономически анализи на Министерството на търговията.

„Силата на фондовия пазар предполага силни бъдещи печалби, които на свой ред намекват за изненадващо силна американска икономика, благоприятна за по-добро от очакваното търсене на енергийни продукти“, каза Джим Ритербуш от енергийната консултантска компания Ritterbusch and Associates.

Следващата седмица инвеститорите ще следят за сигнали от срещата на Съвместен министерски мониторингов комитет на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).

Завишеният геополитически риск повиши очакванията за възможно прекъсване на доставките, но е малко вероятно ОПЕК+ да направи каквито и да било промени в политиката за добив на петрол до пълната министерска среща през юни.

Атаките на Украйна срещу руската енергийна инфраструктура също засилиха очакванията около затягането на глобалните доставки на суров петрол и помогнаха за подкрепа на цените на петрола, каза партньорът на Again Capital LLC Джон Килдъф.

„Това е основна цел и те изглежда не са се вслушали в молбата на администрацията на Байдън да не атакуват руската енергийна инфраструктура“, каза Килдъф.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ