Цените на петрола се стабилизират след вчерашния скок

Цените на петрола се стабилизират след вчерашния скок

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като планът на ОПЕК+ да съкрати допълнително производството разтърси пазарите предходния ден, а вниманието на инвеститорите  се насочи към тенденциите в търсенето и въздействието на по-високите цени върху световната икономика, пише Ройтерс

Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,33 долара, или 3,9%, до 85,26 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,33 долара, или 0,41%, до 80,76 долара за барел.

И двата сорта поскъпнаха с повече от 6% в понеделник, след като в неделя Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и водените от Русия нейни съюзници, известни заедно като ОПЕК+, обявиха нови съкращения на добива с около 1,16 млн. барела на ден.

Тези съкращения идват след обявените такива в размер на 2 млн. барела на ден през октомври. Според изчисления на Ройтерс този ход довежда  общия обем на съкращенията от страна на ОПЕК+ до 3,66 млн. барела на ден, което се равнява на 3,7% от глобалното търсене.

„Резкият скок на покупките на фона на намаляването на добива на ОПЕК+ се успокои и вниманието на пазара се насочи към бъдещите перспективи за търсене“, коментира Хироюки Кикукава, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities.

„В краткосрочен план се очаква търсенето да нарасне за летния сезон, но по-високите цени на петрола може да засилят инфлационния натиск и да удължат повишаването на лихвените проценти в много страни, което може да намали търсенето“, добави той. Кикукава отбеляза, че въздействието може също така да възобнови опасенията относно глобалната финансова индустрия.

Ограниченията на производството на ОПЕК+ накараха повечето анализатори да повишат прогнозите си за цената на петрола Брент до около 100 долара за барел до края на годината. Goldman Sachs повиши прогнозата си за Брента до 95 долара за барел до края на тази година и до 100 долара за 2024 г.

Новините обаче засилиха притесненията на инвеститорите относно по-високите разходи за бизнеса и потребителите, пораждайки опасения, че инфлационният тласък на световната икономика от покачващите се цени на петрола ще доведе до повече повишения на лихвите.

Наблюдателите на пазара се опитват да преценят докога Федералният резерв на САЩ ще трябва да продължи да повишава лихвените проценти, за да охлади инфлацията, както и дали икономиката на САЩ може да се насочи към рецесия.

Производствената активност в САЩ се срина до най-ниското си ниво от почти три години през март и може да намалее допълнително поради по-ограничените кредити и по-високи разходи за заеми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ