Цените на петрола се възстановиха на фона на спад на американските запаси

Цените на петрола се възстановиха на фона на спад на американските запаси

Цените на петрола се възстановиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като намаляването на запасите от суров петрол и бензин в САЩ им оказа подкрепа въпреки признаците, че Федералният резерв на САЩ може да поддържа лихвените проценти по-високи за по-дълго време, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,45 долара, или 0,52%, до 86,40 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,38 долара, или 0,47%, до 81,65 долара за барел. Двата сорта поевтиняха съответно с 1,6% и 1,8% в сряда.

Запасите от суров петрол в Съединените щати - най-големият потребител на петрол в света, се понижиха за втора седмица, съобщи Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) в сряда.

Запасите неочаквано са намалели с 2 млн. барела до 445 млн. барела през седмицата, приключила на 15 март. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръст от 13 хил. барела.

„Изглежда, че мантрата за възходящо движение е все още непокътната, с още едно неочаквано намаляване на запасите от суров петрол в САЩ миналата седмица, докато пазарните участници продължават да определят премията за рисковете от по-нататъшно прекъсване на доставките на фронта Русия-Украйна, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

Запасите намаляха, тъй като износът се увеличи и рафинериите продължиха да увеличават дейността си. Запасите от бензин се са се понижили за седма седмица с 3,3 млн. барела до 230,8 млн., което предполага стабилно силно търсене на гориво.

Дебитът на петролните рафинерии се е увеличил със 127 хил. барела на ден.

Инвентарните данни оказаха известна подкрепа на пазара, след като цените се понижиха предишния ден поради смесени перспективи от срещата на Федералния резерв.

Макар че централната банка на САЩ запази лихвените проценти в диапазона от 5,25% до 5,50% в сряда, централните банкери застанаха зад перспективата за само три намаления на лихвените проценти тази година, което предполага, че разходите по заемите може да останат по-високи за по-дълго време.

По-високите ставки за по-дълъг период могат да означават намален икономически растеж, което ще се отрази на бъдещото търсене на гориво.

Но продължаващите опасения за това как украинските атаки срещу руските рафинерии ще се отразят на световните доставки на петрол също подкрепят цените.

„Пазарът остава предпазлив по отношение на продължаващите проблеми с предлагането. Ударите с украински дронове, които извадиха от строя 12% от общия капацитет за преработка на петрол на Русия, вероятно ще затегнат пазара на фона на продължаващите съкращения от страна на ОПЕК“, се посочва в бележка до клиенти на ANZ Research.

Украйна засили атаките срещу руската петролна инфраструктура, като само този месец с дронове бяха атакувани най-малко седем рафинерии. Тези атаки са извадили от строя 7%, или около 370 500 барела на ден, от руския рафиниращ капацитет, според изчисления на Ройтерс.

Анализаторите казват, че продължителните прекъсвания могат да принудят руските производители да намалят доставките, ако не могат да изнасят суров петрол и се сблъскат с ограничения в съхранението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ