Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола търсят посока, след като пакетът за стимулиране на икономикатa на Китай разочарова
Цените на петрола не намират единна посока в ранната търговия в понеделник, след като заплахата от прекъсване на доставките в САЩ заради бурята „Рафаел“ намаля, а планът за стимулиране на икономиката на Китай разочарова инвеститорите, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,06 долара, или 0,70%, до 73,93 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,05 долара до 70,33 долара за барел.
Пакетът от стимули на Пекин, обявен на срещата на Постоянния комитет на Националния народен конгрес в петък, не отговори на пазарните очаквания, каза пазарният анализатор на IG Тони Сикамор в бележка, като добави, че неговите бъдещи насоки намекват само за скромни стимули за жилищното строителство и потреблението.
Анализаторите на ANZ заявиха, че липсата на преки фискални стимули предполага, че китайските политици са оставили място за оценка на въздействието на политиките, които следващата администрация на САЩ ще въведе.
„Сега пазарът ще измести фокуса към срещата на Политбюро и Централната икономическа работна конференция през декември, където очакваме да бъдат обявени повече антициклични мерки в полза на потреблението“, добавиха те в бележка.
Потреблението на петрол в Китай, световен двигател на растежа на глобалното търсене от години, почти не е нараснало през 2024 г., тъй като икономическият му растеж се забави, употребата на бензин е намаляла с бързия растеж на електрическите превозни средства, а втечненият природен газ замени дизела като гориво за камиони.
Цените на петрола също се понижиха, след като опасенията за прекъсване на доставките от бурята Рафаел в Мексиканския залив на САЩ отшумяха.
Повече от една четвърт от петрола на САЩ в Мексиканския залив и 16% от добива на природен газ останаха офлайн в неделя, според офшорния енергиен регулатор.
Гледайки напред, несигурността от политиките на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп замъгли глобалните икономически перспективи, въпреки че очакванията, че той може да затегне санкциите срещу производителите от ОПЕК Иран и Венецуела и да намали доставките на петрол за световните пазари, отчасти помогнаха на цените на петрола да се повишат с повече от 1% последно седмица.
Петролните пазари също се подкрепят от твърдото търсене от страна на рафинериите в САЩ, които се очаква да работят в заводите си с над 90% от капацитета си за преработка на суров петрол при ниски запаси и подобряване на търсенето на бензин и дизел, казаха ръководители и експерти от индустрията.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.