Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола вървят към седмичен ръст
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, след като Китай разшири ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19. Въпреки това петролът върви към седмично поскъпване заради опасенията за доставките преди влизането в сила на забраната на ЕС за внос на руски петрол по море, пише Ройтерс.
Към 8:45 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,87 долара, или 0,90%, до 96,09 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,08 долара, или 1,21%, до 88 долара за барел. И двата сорта обаче вървят към седмичен ръст, като цената на Брента ще нарасне с повече от 2%, а тази на WTI – с над 3%.
Спадът тази сутрин дойде, след като китайските градове в четвъртък удвоиха ограниченията срещу COVID-19, запечатвайки сгради и блокирайки квартали. Китай съобщи за 1506 нови инфекции с COVID-19 на 27 октомври, като ден по-рано бяха отчетени 1264 нови случая на заразени.
Международният валутен фонд очаква растежът на Китай да се забави до 3,2% през тази година, което е понижение с 1,2 пункта спрямо априлската му прогноза, следвайки ръст от 8,1% през 2021 г.
„Пазарът на петрол се възползва от по-слабия долар и надеждата за силно възстановяване на китайската икономика, но сега фокусът се измества към рисковете от рецесия, които водят до понижение на прогнозите за търсенето на суров петрол за останалата част от годината“, коментира Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA.
Въпреки това анализаторите посочиха, че силното възстановяване на брутния вътрешен продукт на САЩ през третото тримесечие, отчетено в четвъртък, подчерта устойчивостта на най-голямата световна икономика и потребител на петрол.
„От гледна точка на петролния пазар, въпреки високите лихвени проценти, това е пряка движеща сила за перспективи за търсене“, коментира Баден Мур, ръководител на отдела за изследване на суровините в National Australia Bank.
Увеличаващата се премия за Брента над WTI се подклажда от признаци за увеличаване на дейността на рафинериите в Китай, глада на Европа за суров петрол преди руското петролно ембарго и предстоящите съкращения на доставките от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници.
„Пазарът остава предпазлив относно предстоящите крайни срокове за европейски покупки на руски суров петрол преди санкциите да влязат в сила на 5 декември“, посочиха в бележка анализаторите на ANZ Research.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.