Енергийна криза може да бъде повратна точка към по-чисто и сигурно бъдеще

Енергийна криза може да бъде повратна точка към по-чисто и сигурно бъдеще

Енергийна криза може да бъде повратна точка към по-чисто и сигурно бъдеще

Глобалната енергийна криза, предизвикана от войната в Украйна, причинява дълбоки и дълготрайни промени, които имат потенциала да ускорят прехода към по-устойчива и сигурна енергийна система. Световният енергиен ред се променя. За пръв път глобалното търсене на изкопаеми горива отбелязва пик, се посочва в доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), озаглавен „Световната енергийна перспектива” (World Energy Outlook 2022 (WEO), огласен днес.

Наред с краткосрочните мерки в подкрепа на домакинствата и бизнеса, много правителства предприемат дългосрочни стъпки за диверсифициране на доставките на петрол и газ и за ускоряване на структурните промени. Според доклада WEO най-забележителен отговор дава Законът за намаляване на инфлацията на САЩ, пакета Fit for 55 и REPowerEU на ЕС, Японската програма за зелена трансформация (GX), увеличаването на дела на ядрените и възобновяемите енергийни източници в Корея и амбициозни цели за чиста енергия в Китай и Индия.

Тези нови мерки стимулират глобалните инвестиции в чиста енергия до над 2 трлн. долара годишно до 2030 г., което е увеличение с над 50% спрямо днес. Тъй като пазарите възстановяват баланса при този сценарий, възходът за въглищата от днешната криза е временен, тъй като ВЕИ, подкрепени от ядрена енергия, отбелязват устойчиви печалби, е отбелязано в доклада.

„Енергийните пазари и политики се промениха в резултат на войната в Украйна, не само за момента, но и за десетилетия напред. Светът на енергетиката се променя драматично пред очите ни. Отговорите на правителствата обещават да превърнат това в историческа и окончателна повратна точка към по-чиста, по-достъпна и по-сигурна енергийна система”, отбеляза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Глобалното използване на изкопаеми горива нараства с БВП от началото на индустриалната революция през 18 век и обръщането на тази тенденция е ключов момент в историята на енергетиката. Обявените политики сочат, че делът на изкопаемите горива в глобалния енергиен микс ще спадне от около 80% до малко над 60% до 2050 г. Глобалните емисии на CO2 се очаква да намалеят от 37 млрд. т годишно до 32 милиарда до 2050 г. Това ще бъде свързано с повишаване с около 2,5 °C на средните глобални температури до 2100 г., което далеч не е достатъчно и то трябва да бъде сведено до около 1,5 °C.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ