Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола започват седмицата с ръст
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия понеделник, след като бойните действия между Русия и Украйна ескалираха през уикенда, въпреки че опасенията относно търсенето на гориво в Китай и прогнозите за глобален излишък на петрол натежаха на пазарите, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,24 долара, или 0,34%, до 71,28 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,13 долара, или 0,19%, до 67,15 долара за барел.
Русия нанесе в неделя най-големия си въздушен удар срещу Украйна от почти три месеца, причинявайки сериозни щети на електроенергийната система на Украйна.
В значителна промяна на политиката на Вашингтон относно конфликта Украйна-Русия, администрацията на президента Джо Байдън позволи на Киев да използва произведени в САЩ оръжия, за да нанесе удари дълбоко в Русия.
„Решението на Байдън да позволи на Украйна да нанася удари по руските сили около Курск с ракети с голям обсег на действие може да доведе до връщане на геополитическа подкрепа към петрола, тъй като това е ескалация на напрежението там в отговор на навлизането на севернокорейските войски в битката“, каза анализаторът на IG markets Тони Сикамор.
„Досега има малко въздействие върху износа на руски петрол, но ако Украйна се насочи към петролна инфраструктура, това може да доведе до покачване на цените на петролните пазари“, каза Сол Кавоник, енергиен анализатор в MST Marquee
В Русия най-малко три рафинерии е трябвало да спрат или ограничат преработката поради тежки загуби на фона на ограничаване на износа, покачващи се цени на суровия петрол и високи разходи по заеми, според пет източника от индустрията.
Цените на Брента и WTi се понижиха с повече от 3% миналата седмица на фона на слабите данни от Китай и след като Международната агенция по енергетика прогнозира, че глобалното предлагане на петрол ще надхвърли търсенето с повече от 1 млн. барела на ден през 2025 г., дори ако съкращенията от ОПЕК+ останат в сила.
Производителността на рафинериите в Китай е спаднала с 4,6% през октомври спрямо миналата година, тъй като растежът на фабричното производство в страната се е забавил миналия месец, показват правителствени данни в петък.
Инвеститорите също се притесняват от темпото и степента на намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ, което създаде несигурност на световните финансови пазари.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.