Цените на петрола започват седмицата със спад

Цените на петрола започват седмицата със спад

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник, тъй като участниците на пазара намалиха рисковите премии след атаката на Иран срещу Израел късно в събота, която според израелското правителство е причинила ограничени щети, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,31 долара, или 0,34%, до 90,14 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,38 долара, или 0,44%, до 85,28 долара за барел. 

Атаката, включваща повече от 300 ракети и дронове, беше първото директно нападение срещу Израел от друга държава от повече от три десетилетия, което поражда опасения за по-широк регионален конфликт, засягащ трафика на петрол през Близкия изток.

Но атаката, която Иран нарече отмъщение за въздушен удар срещу посолството му в Дамаск, причини само скромни щети, като ракетите бяха свалени от израелската отбранителна система "Железен купол".

„Една атака беше до голяма степен оценена в дните преди нея. Също така ограничените щети и фактът, че няма загуба на живот означава, че може би отговорът на Израел ще бъде по-премерен“, каза Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за стоки в ING.

„Но ясно е, че все още има много несигурност и всичко зависи от това как Израел ще реагира сега“, добави той.

Тъй като Иран в момента произвежда над 3 млн. барела на ден суров петрол като основен производител в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), рискът за доставките включва по-стриктни санкции и потенциални атаки на Израел срещу енергийната инфраструктура на Техеран, посочиха от ING в бележка до клиенти.

Но ако има значителна загуба на доставки, САЩ биха могли да освободят още суров петрол от стратегическите си петролни резерви, а ОПЕК има над 5 милиона барела на ден свободен производствен капацитет, се казва в съобщението.

„Ако цените се повишат значително на фона на загубите на доставки, човек би си представил, че групата ще се стреми да върне част от този свободен капацитет обратно на пазара. ОПЕК няма да иска да види цените да се покачват твърде високо предвид риска от унищожаване на търсенето“, добавиха от ING.

Анализаторите от Citi Research казаха, че продължителното напрежение през второто тримесечие на тази година е тласнало цените на петрола до  85-90 долара за барел. Тъй като пазарът беше като цяло балансиран в предлагането и търсенето през първото тримесечие, всяка деескалация може да доведе до рязък спад на цените до горния край на диапазона от 70 долара за барел или долни край на  диапазона от 80 долара за барел.

„Това, което не е включено в цената на текущия пазар, според нас е потенциално продължение на директен конфликт между Иран и Израел, което може да доведе до повишение на цените на петрола до над 100 долара за барел в зависимост от естеството на събитията“, анализаторите казаха в бележка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Роберт Фицо заплаши Украйна със спиране на доставките на електроенергия, ако Киев спре транзита на руски газ
Путин се извини за самолетната катастрофа в Казахстан, без да казва, че Русия е отговорна
На днешната дата, 28 декември. Рождениците днес
Правилото на Зайнфелд и още доказани техники за бързо справяне с досадни задачи
България отвъд рамките: Как стандартите отключват истинския потенциал на бизнеса 
Американски служители предупреждават, че Украйна рискува да загуби територията в района на Курск до пролетта
Наистина ли закуската е най-важното хранене за деня?
Високите цени на храните помрачават празничния дух в Русия