Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Делян Добрев: Токът ще поскъпне с 20 % от юли, ако не бъде попълнен 1 млрд. лв. дефицит в енергийния фонд
Токът ще поскъпне с 20 на сто от 1 юли, ако не бъде попълнен дефицитът от 1 милиард лева във Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Това заяви депутатът от ГЕРБ-СДС и председател на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев по време на Кръгла маса "Промени в електроенергийния пазар на едро и дребно - възможности и проблеми" в София. Добрев обясни, че основните причини за натрупаният дефицит във фонда са сривът в борсовата цена на тока от края на 2023 г. и началото на тази година, както и сривът в цената на въглеродните квоти, които са основен източник за фонда. Квотите поевтиняха, защото държавите от Европейския съюз се отказват от въглищата и търговията с емисии е слаба, обясни той.
Към момента няма решение как ще се пълни Фонд "Сигурност на електроенергийната система", така че да има пари за компенсация на дружествата, които снабдяват битовите потребители. От 1 юли те ще купуват тока за бита на свободния пазар, но цените за бита ще останат регулирани. Според Делян Добрев не се налагат промени в Закона за енергениката, защото могат да се измислят варианти до 1 юни и с настоящите норми.
Добрев смята, че един от вариантите е дефицитът във фонд "Сигурност на електроенергийната система" да бъде попълнен с пари от държавния бюджет. "Прокламираният излишък от 1 млрд. лв. в хазната ни към февруари са едни пари, вкарани миналата година в отделна сметка и върнати сега в бюджета като кух приход", обясни той.
Вариант според Добрев е да се върне във фактурата за тока старият ред "Задъжения към обществото", който съществуваше до преди 4 години. При потребление на България на 30 теравата ток, ако бъде разделен дефицитът от 1 млрд. лева на консумацията, "Задължения към обществото" трябва да се увеличи на 30 лева. "Това е един от начините. Надявам се, да не се стигне до там, защото ако трябва да бъде платена от потребителите, това би означавало 20% увеличение на тока за всички и за бизнеса, и за домакинствата", категоричен е Добрев.
Според него дефицитът в енергийния фонд може да се изчисти и ако се върнат квотите за въглероден диоксид на 100 евро. В момента обаче те са 50 евро. Заради икономическата ситуация в Европа тези квоти едва ли ще се върнат на по-високите си нива, поясни още Делян Добрев.
Според председателя на КЕВР Иван Иванов, който също взе участие във форума причините за "дупката" във Фонд " Сигурност на електроенергийната система" се дължат на срива в цените на електроенергията на пазара, които се различават драстично от заложените от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цени от 250 лева за мегаватчас. Той също посочи поевтиняването на въглеродните квоти като причина за ниските приходи, което според него може да се дължи на бързото отказване от производството на електроенергия от въглища.
Председателят на КЕВР опроверга и страховете за поскъпване на електроенергията след 1 юли. Той не очаква да има съществен проблем след юли.
"Цената ще е определена от Министерския съвет, но ще стъпи върху предишната годишна цена от 1 юли 2023 до 30 юни 2024 година и върху индекса на инфлация. Има и 7 процента, които се начисляват, свързани с крайните снабдители. Тоест, цената, която ще бъде постигната, е съвсем регламентирана, а не някаква цена, която ще подскочи два, три пъти".
Относно пазара, той изтъкна факта, че търговците имат свободата да си избират борса, от която да закупят енергия, защото българският пазар е част от Единния енергиен пазар.
Според него страховете, че предлагането на електроенергия ще намалее и няма да компенсира търсенето ѝ са нереални. "На седмица издаваме лицензи за няколкостотин мегавата допълнителни мощности, аргументира се Иванов.
Той поясни още, че превръщането на България в нетен вносител на електроенергия не е предизвикало никакви смущения на електроенергийния пазар у нас, който ще бъде просто част от един обединен пазар.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.