Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Доклад: САЩ трябва да засилят връзките си с Африка, за да подсигурят критични минерали
САЩ трябва да засилят търговските връзки с африканските страни, за да ограничат зависимостта си от Китай за доставките на критични минерали, се казва в доклад на базиран във Вашингтон мозъчен тръст, цитиран от Ройтерс.
„Икономическата и националната сигурност на САЩ зависят от осигуряването на надеждни доставки на критични минерали, включително от Африка“, се казва в доклад на Института за мир на Съединените щати.
САЩ са почти 100% зависими от „чуждестранни субекти, предизвикващи загриженост“, главно Китай, за ключови минерали, се казва в доклада. Според мозъчния тръст Вашингтон трябва да намери собствени източници на доставки, за да избегне недостиг и уязвимост към ограниченията на китайския износ.
Западните минни компании изостават от китайските си конкуренти в надпреварата за извличане на богатите минерални ресурси на Африка, ключови за секторите от производството на електрически превозни средства до отбранителната промишленост.
За да се противопостави на преднината на Китай в Африка, Вашингтон трябва да разгърне „по-енергична търговска дипломация с остър поглед към изграждането на партньорство за важни минерали в Африка“, се казва в доклада от 76 страници.
Една от възможностите за САЩ би била да засилят търговската дипломация в страни като Демократична република Конго, световен доставчик номер 1 на кобалт, и Замбия, вторият по големина производител на мед в Африка.
Конкуренцията за осигуряване на минерали в Африка се разраства, тъй като богатите фирми от Близкия изток се включват в надпреварата.
Докато западните минни компании все още виждат препятствия при инвестирането в страни като Конго, където липсва жизненоважна инфраструктура като пътища и електричество, китайските миньори засилиха контрола си в страната и разширяват инвестициите в цяла Африка.
Международната финансова корпорация за развитие (DFC) заяви през февруари, че може да увеличи финансирането на проекти в Африка, за да помогне за намаляване на риска от инвестиране в страни, включително в Конго.
Отключването на американските инвестиции в Конго може да бъде подпомогнато чрез повторното отваряне на консулството в Лубумбаши, затворено през 90-те години след края на Студената война, се казва в доклада.
САЩ „просто не са на ниво, или дори близо до конкуренцията с Китай“ за критични инвестиции в минерали и дипломация в Африка и трябва да предприемат енергичен подход, посочват от Института за мир на Съединените щати.
Хосе Фернандес, заместник-секретар по въпросите на икономическия растеж, енергетиката и околната среда на Държавния департамент на САЩ, каза миналия месец, че САЩ провеждат редовни разговори с миньори в Конго.
Все пак правителството на САЩ е малко вероятно да се справи с нивата на ресурсите и екосистемата за добив, които Китай използва при спечелването на договори за добив, посочват от мозъчния тръст, въпреки че „съгласуваните усилия на САЩ за привличане на минни инвестиции на САЩ в Африка могат да успеят“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.