Бизнес перспективи: Глобалната треска за бял водород вече е в ход

Бизнес перспективи: Глобалната  треска за  бял водород вече е в ход

Бизнес перспективи: Глобалната треска за бял водород вече е в ход

Глобална "треска за злато" е в ход за дълго пренебрегван ресурс, който според защитниците може да изиграе значителна роля в прехода от постепенен отказ от изкопаеми горива. Геологичният водород, понякога наричан бял, златен или естествен водород, се намира в естествената му форма под повърхността на Земята. Смята се, че се произвежда от високотемпературни реакции между вода и богати на желязо минерали, съобщава CNBC.

Водородът отдавна е смятан за един от стратегически потенциални източници на енергия, които биха могли да играят ключова роля в енергийния преход, но по-голямата част от него се произвежда с помощта на изкопаеми горива като въглища и природен газ, процес, който генерира значителни емисии на парникови газове.

Зеленият водород, процес, който включва разделяне на водата на водород и кислород с помощта на възобновяема електроенергия, е едно изключение от това, което е известно като водородната цветна дъга. Развитието му обаче е възпрепятствано от растящите разходи и предизвикателната икономическа среда.

Изследване, публикувано по-рано този месец от Rystad Energy, показа, че 40 компании активно са търсили геологични залежи на водород до края на миналата година - спрямо само 10 през 2020 г.

Консултантската фирма, която описа преследването на геологичния водород като „треска за бяло злато“, заяви, че шумът произтича от надеждите, че неизползваният ресурс може да бъде „променител на играта“ в прехода към чиста енергия.

„Бих казал, че това е нещо сравнително старо и ново по някакъв начин“, каза Мин Кой Ле, ръководител на водородните изследвания в Rystad Energy, пред CNBC чрез видеоконференция. „Първият проект, който откри водород, беше преди известно време, но така и не се появи оттам, нали? Хората никога не са се опитвали сериозно да проучват.”

Случайно откритие

Първоначалното откритие на геологичен водород се случи през 1987 г. в малко селце на около 60 километра (37,3 мили) от столицата на Мали Бамако. Неуспешен опит за сондиране за вода от Hydroma в Канада се натъкна на изобилие от газ без мирис, за който по невнимание беше установено, че е силно запалим. Кладенецът скоро беше запушен и забравен.

Почти две десетилетия по-късно, последващи проучвания на мястото откриха геоложки резервоари, съдържащи почти чист водороден газ. Днес ресурсът се използва за захранване на малийското село Буракебугу.

Миналата година изследователите откриха това, което може би е най-голямото в света геологично находище на водород до момента в източния регион на Лотарингия на Франция. Неочакваното откритие допълнително засили интереса към неговия потенциал за чиста енергия.

Джефри Елис, геолог-изследовател в Програмата за енергийни ресурси на Геоложката служба на САЩ (USGS), каза пред CNBC, че може да има огромно количество естествено срещащ се водород, заровен в подземни резервоари по света.

Въз основа на сегашното разбиране, Елис каза, че вероятно има около 5 трилиона метрични тона геоложки водород във вътрешността на Земята, въпреки че по-голямата част от това вероятно е твърде дълбоко или твърде далеч от брега, за да бъде икономически възстановено.

Независимо от това, Елис каза, че само няколко процента от геологичното възстановяване на водород може да са достатъчни, за да задоволят цялото прогнозирано търсене за 200 години.

„Потенциалът е налице, но ние трябва да свършим работата“, каза Елис чрез видеоконферентна връзка, добавяйки, че са необходими повече инвестиции за ускоряване на научните изследвания и разработките на ранен етап.

Министерството на енергетиката на САЩ миналия месец обяви 20 милиона долара за подкрепа на 16 проекта в цялата страна за насърчаване на естественото производство на водород под повърхността. Той каза, че енергийният ресурс потенциално може да доведе до нулеви въглеродни емисии, когато се изгори или използва в горивна клетка.

Естественият водород предизвика голямо вълнение в момента, но по отношение на потенциала мисля, че все още е малко несигурно, тъй като нито един от тези проекти всъщност не е започнал да произвежда или извлича водород – с изключение на този в Мали“, каза Le от Rystad Energy CNBC.

Ле каза, че все още има „много въпросителни около цялата история за естествения водород“, но изглежда има „някаква субстанция“ зад рекламата.

„Ако някои от тези числа, които определени институти, като USGS, относно потенциалния обем, който можете да извлечете... се сбъднат, това всъщност може да играе доста важна роля“, добави той.

„Понякога искаме да избягаме, преди да можем да ходим“

Именно в този контекст се натрупва инерция около геоложкия водород. В момента се провеждат проучвателни усилия в страни като САЩ, Канада, Австралия, Франция, Испания, Колумбия, Южна Корея и други.

Не всички са убедени. Някои изразиха скептицизъм относно потенциала за чиста енергия на естествения водород.

„Понякога искаме да бягаме, преди да можем да ходим“, каза Ана Мария Джалер-Макаревич, енергиен анализатор в Института за енергийна икономика и финансов анализ, пред CNBC чрез видеоконференция.

Първият краткосрочен приоритет за водорода, каза Джалер-Макаревич, трябва да търси начини за замяна на така наречения сив водород със зелен водород.

Сивият водород — произведен с помощта на природен газ и най-често срещаната форма на производство на водород — води до големи емисии на парникови газове. Наистина, Carbon Trust е изчислил, че по-малко от 1% от текущото глобално производство на водород е без емисии.
„Не бъркайте идеята „трябва да намерим решението“ с реалността“, каза Джалер-Макаревич.

Отделно, Hydrogen Science Coalition, група от академици, учени и инженери, които се стремят да осигурят основан на доказателства поглед върху ролята на водорода в енергийния преход, каза в скорошна публикация в блог, че геологичните открития на водород в момента доставят на света по-малко дневна енергия от една вятърна турбина.

Нещо повече, коалицията казва, че има опасения за околната среда относно процеса на добив, а предизвикателствата при транспортирането и разпространението означават, че няма вероятност геоложкият водород да бъде намерен там, където е най-необходим.
„Като се имат предвид констатациите до момента, това, което знаем за геоложките водородни системи, и факта, че благоприятните условия изглеждат рядкост, шансовете за намиране на геоложки водород, който може да бъде извлечен в мащаба на големи разработки на природен газ, изглеждат сравнително малки“, казаха от "коалицията" на 14 март.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ