Великобритания не е готова за прехода към чиста енергия

Великобритания не е готова за прехода към чиста енергия

Енергийната мрежа на Великобритания не е готова за преминаването към чиста енергия, пише Politico. Това е суровата констатация в публикувания едногодишен преглед, поръчан от правителството, който предупреждава, че съществуващите енергийни политики на страната са "силно остарели", тъй като наближава крайният срок за декарбонизация и Великобритания очаква бъдеще с електрически автомобили на всяка улица и термопомпи във всеки дом.

В доклада се предупреждава, че осигуряването на подкрепа за необходимите големи промени ще бъде огромна задача и може да се наложи дори да се плащат пари в брой на скептичната британска общественост.

Въпреки неотдавнашните антизелени изявления, британското правителство има строги цели за нулево нетно потребление, включително междинна цел за декарбонизиране на енергийната мрежа до 2035 г.

Реконструкцията и разширяването на електроенергийната мрежа на Обединеното кралство ще бъде от основно значение за това дали правителството ще постигне или не тези високи цели.

В дългоочаквания доклад енергийният експерт Ник Уинсър, който ръководи националния оператор на електроразпределителната мрежа предупреждава, че до 2030 г. ще са необходими десетки милиарди лири за нова инфраструктура, за да се постигнат целите на страната в областта на климата. Това не е лесна задача.

Националната компания, която контролира британската мрежа, изчислява, че до 2030 г. ще трябва да се инсталират пет пъти повече високоволтови далекопроводи - окачени на стълбове или вкопани под земята отколкото са били построени през последните три десетилетия взети заедно.Според прогнозите тази допълнителна инфраструктура може да изисква инвестиции в размер на 54 млрд. паунда.

Капацитетът на мрежата ще трябва да се разшири през следващите години, за да отговори на по-високото потребление на електроенергия, тъй като все повече хора преминават към електрически превозни средства и електрическо отопление в домовете си. Мрежата също така трябва да бъде преоборудвана, за да може да поеме по-голяма част от електроенергията в Обединеното кралство, идваща от офшорни вятърни паркове, а не от газови електроцентрали във вътрешността на страната.

В доклада си Ник Уинсър посочва, че за правителството на Обединеното кралство ще бъде "много трудно" да спази крайния срок до 2035 г., ако не започне да строи по-бързо. Според него хората, живеещи в близост до нови електрически стълбове и друга инфраструктура, трябва да получат парична компенсация.

Съществуващите проекти за електропреносна мрежа предизвикват ожесточена съпротива в много части на Обединеното кралство, а агенти на недвижими имоти твърдят, че близостта до електропроводите може да повлияе на цените на жилищата.

В писмо до министъра на енергетиката Грант Шапс, който се очаква да одобри заключенията, Ник Уинсър предупреждава, че Великобритания няма ясен стратегически план за бъдещето на мрежата си. Ник Уинсър посочва, че изграждането на въздушна електропреносна линия може да бъде 10 пъти по-евтино, отколкото да се заровят кабелите под земята, и заяви, че част от разликата в разходите може да се използва за "щедро" компенсиране на местните жители.

Енергийният експерт призовава за създаването на нов "Стратегически енергиен план за Великобритания", подкрепен от правителството, който да помогне за прогнозиране на вероятните места на предлагане и търсене на електроенергия и да определи къде действително са необходими електропроводи, пише още Politico. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ