ЕК даде положително становище за изграждането на трети и четвърти блок на румънската АЕЦ Черна вода

ЕК даде положително становище за изграждането на трети и четвърти блок на румънската АЕЦ Черна вода

Проектът за изграждане на трети и четвърти блок на румънската АЕЦ Черна вода получи положително становище от Европейската комисия по отношение на техническите аспекти и ядрената безопасност, съобщиха новинарският сайт Зиаре и БТА, позовавайки се на Министерството на енергетиката.

Проектът се осъществява от проектната компания "Енергонуклеар" (Energonuclear), притежавана изцяло от националното дружество "Нуклеарелектрика" (Nuclearelectrica), припомня изданието. 

"Министерството на енергетиката приветства приемането на положително становище от Европейската комисия относно проекта за блок 3 и 4 на АЕЦ Черна вода на базата на член 41 от Договора за Евратом. Становището беше предадено на румънската страна на 1 юли 2024 г. и отразява оценката, направена от ЕК - Главната дирекция по енергетиката (...), по отношение на техническите аспекти и ядрената безопасност на проекта", се посочва в съобщение на министерството. 

Съгласно Договора за Евратом разработчиците на ядрени проекти са длъжни предварително да уведомят Европейската комисия за инвестиционните си проекти и да докажат спазването на най-високите стандарти за ядрена безопасност. Компанията "Енергонуклеар" уведоми ЕК за проекта за трети и четвърти блок през май 2023 г. 

Становището на Комисията е придружено от серия препоръки, които трябва да бъдат приложени от разработчика на проекта в следващите етапи, се отбелязва в съобщението.

Министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа отбелязва, че е посветил съществени ресурси през първите 12 месеца от мандата си на ускоряването атомната програма на Румъния, която включва ретехнологизиране на първи блок на АЕЦ Черна вода, изграждане на малки модулни реактори и проекта за трети и четвърти блок на АЕЦ Черна вода.

"Днес ЕК потвърждава нашия напредък и изграждането на двата нови реактора преминава към следващия етап", посочва министърът.

По думите му реакторите 3 и 4 представляват "ключови стълбове на националната енергийна индустрия" и ще имат съществен принос за гарантирането на енергийната сигурност на национално и регионално ниво. 

Според оценките с четири работещи атомни реактора в Румъния ще се избегне отделянето на 20 милиона тона въглероден диоксид годишно и ще се създадат над 19 000 работни места в хоризонталната индустрия, посочва министерството.

Единствената атомна централа на Румъния произвежда около една пета от електроенергията в страната с два реактора CANDU, канадско производство, които бяха пуснати в експлоатация съответно през 1996 г. и 2007 г. Първоначалните планове за централата са предвиждали четири реактора, в един момент е бил планиран и пети, но са завършени само първите два.

Сайтът напомня, че през септември миналата година министерството обяви намерението на правителството на Канада да предостави 3 милиарда канадски долара за финансирането на новите реактори CANDU на АЕЦ Черна вода. 

"Нуклеарелектрика" - румънската национална компания, производител на електрическа и топлоенергия и ядрено гориво, функционира под шапката на Министерството на енергетиката, като румънската държава притежава 82,40 процента от акциите, напомня Зиаре. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

"Величие" поиска Николай Марков и Виктория Василева да се оттеглят от ръководството на парламентарната група
"Възраждане" призова за правителство "всички срещу ГЕРБ и ДПС" с третия мандат
Пеевски: Прибързана радост, оставаме монолитни, с Доган вървим напред
Бойко Борисов: Няма да участваме повече в преговори, отиваме на избори
Джевдет Чакъров: В групата има напрежение. Да се надяваме, че няма да има разцепление
5 идеи за обзавеждане на малък апартамент
319 мъдри и забавни афоризми
Близо 1 милиард лева добавена стойност е годишният принос за икономиката на Системата на Кока-Кола в България