Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Енергийното министерство пита фирмите за ефекта от компенсациите за скъпия ток
Ефектите на програмата за компенсации за високите цени на електроенергията се изследват чрез онлайн проучване, организирано от Министерството на енергетиката и независимата платформа за сравняване на оферти за електроенергия elca.bg, съобщиха от ведомството. В проучването са поканени да се включат всички собственици и представляващи на фирми и предприятия, за да споделят своя опит и впечатления от мерките, приложени от държавата за смекчаване на икономическите последици от кризата с енергийните цени. Проучването се състои от двадесет въпроса.
От 1 юли до 31 декември 2022 г. започна да действа механизъм за компенсация на високите цени на електроенергията в размер 100 процента от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "Ден напред" на БНЕБ за съответния месец и базовата цена в размер 250 лв./MWh за периода.
За тази година компенсацията за крайните небитови клиенти е в размер 100 процента от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "Ден напред" на БНЕБ за съответния месец и базова цена в размер на 200 лв./MWh. Тази компенсация трябваше да действа до края на 2023 г., но в новия бюджет, който се обсъжда в момента в парламента на първо четене, компенсации за електроенергия поне засега не са предвидени, припомня БТА.
Справка на сайта на Министерството на енергетиката показва, че за януари 2022 г. те бяха 141,21 лв./MWh (мегаватчас), февруари и март 2022 г. - 75 на сто от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "Ден напред" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) за съответния месец и базовата цена от 185,59 лв./MWh (средна цена базов товар на пазар "ден напред" на БНЕБ за месец юли 2021 г.). За април 2022 г. - 116,08 лв./MWh, за май 2022 г. - 155,71 лв./MWh, за юни 2022 г. - 188,71 лв./MWh.
От 1 юли до 31 декември 2022 г. започна да действа механизъм за компенсация на високите цени на електроенергията в размер 100 процента от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "Ден напред" на БНЕБ за съответния месец и базовата цена в размер 250 лв./MWh за периода.
От МЕ уточняват, че целта на проучването е да бъдат измерени, анализирани и оценени ползите от 18-месечната програма за компенсации и как тя е подпомогнала компаниите да задържат своите позиции, конкурентни цени и качество.
Драстичното увеличение на цените на електроенергията доведе компаниите до значителни затруднения при плащане на сметките им, в някои случаи - до съществено ограничаване на дейността, спиране на производството и рязко влошаване на икономическото състояние на стопанските субекти не само в България, но и в цяла Европа. Наред с негативните последици от пандемията, това създаде рискове не само за отделните предприятия и отрасли, но и за икономиката като цяло. За да бъде смекчено въздействието от ценовата нестабилност на енергийния пазар, беше разработена и приложена програма за компенсиране на небитовите крайни потребители, както и на операторите на електропреносната и на електроразпределителните мрежи.
С наближаването на новия есенно-зимен сезон разглеждането на ползите от прилаганите мерки заслужава внимание с оглед възможността да се предлагат по-добри и целеви решения при нужда, уточняват от енергийното министерство.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.