Европа инсталира 30% повече заводи на биометан, за да замени руския газ

Европа инсталира 30% повече заводи на биометан, за да замени руския газ

Биометанът се разраства силно в Европа, за да се опита да се превърне в реална алтернатива на руския природен газ. Според данни на Gas Infrastructure Europe производството на биометан е отбелязало забележителен ръст през последното десетилетие и тази тенденция продължава с увеличение от почти 30% на броя на инсталациите само за една година, пише elEconomista.es.

"Това е ясен знак за усилията на сектора да увеличи производството и да стимулира по-нататъшното ускоряване за достигане на целта от 35 милиарда кубични метра през 2030 г., предложена от Европейската комисия в плана REPowerEU", казва Хармен Декер, главен изпълнителен директор на Европейската асоциация за биогаз.

"Операторите на газова инфраструктура са решени да подкрепят визията на Европейската комисия за захранване на биометановата икономика. Ние признаваме нашата мисия да свързваме производителите с потребителите и ще гарантираме, че експоненциалният растеж на биометана продължава да процъфтява. Днес вече съхраняваме и транспортираме биометан. Вече днес съхраняваме и транспортираме биометан. Добре е да се отвори вратата за повече възобновяеми молекули за интегриране на европейската енергийна система. Повече произведен биометан на европейско ниво също е добра новина за енергийната независимост на ЕС", казва Бояна Ачовски, генерален секретар на Gas Infrastructure Europe.

Европа ще достигне общо 1322 съоръжения за производство на биометан през април 2023 г., което означава 299 нови завода от регистрираните през 2021 г. Броят на заводите в Европа се е увеличил значително: 483 завода през 2018 г., 729 през 2020 г. и 1023 през 2021 г.

Европа вече произвежда повече от 3,5 милиарда кубични метра биометан. Това представлява темп на увеличение на производството от 20% през 2021 г. Още по-голямо увеличение се очаква за 2022 г., където, въпреки че не са оповестени консолидирани данни, оценките потвърждават значително увеличение на броя на заводите и квотите за производство.

Освен това 75% от настоящите заводи вече са свързани към транспортни или разпределителни мрежи. Що се отнася до използването на суровини, има ясна тенденция към селскостопански отпадъци, твърди органични градски отпадъци и утайки от пречиствателни станции. Към 2017 г. почти не са създадени нови предприятия, работещи с монокултури.

Страните с най-голям ръст в производството на биометан през 2021 г. са Франция (+2130 GWh), Дания (+1642 GWh) и Германия (+1553 GWh).

В абсолютни числа най-големите производители на биометан през 2021 г. са Германия (12 753 GWh), Обединеното кралство (6183 GWh), Дания (5683 GWh), Франция (4337 GWh), Холандия (2374 GWh) и Италия (2246 GWh).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ