Евростат отчете свиване на пазарните дялове на най-големите енергийни компании в ЕС

Евростат отчете свиване на пазарните дялове на най-големите енергийни компании в ЕС

Пазарните дялове на най-големите производители на електроенергия и газ в ЕС намаляват в повечето страни от 2013 г., когато Евростат започна да събира тези данни, съобщиха от Европейската статистическа служба.

Индикаторът за пазарен дял описва колко енергия обслужва най-голямата компания от мрежата на един пазар. По-големите пазарни дялове показват монополен или олигополен пазар.

През 2021 г. пазарният дял на най-големия производител на електроенергия на пазара на електроенергия варира в страните от ЕС. Най-висок дял е отчетен в Кипър (88%), следван от Франция (79%), Хърватия (76%) и Естония (64%), докато за България той е 38 на сто.

В другия край на скалата пазарният дял на най-големия производител на пазара на електроенергия е под 20% в четири членки на ЕС: Полша, Литва и Италия (всичките по 17%) и Швеция (19%).

На годишна база, от 2020 г. до 2021 г., най-голямото увеличение на пазарния дял е отчетено в Ирландия (32%), докато най-голямото намаление е в Португалия (-32%). Увеличаването на дяла показва повишаване на концентрацията на пазара, например след сливане на големи участници на пазара. Обратно, намаляването на дела показва намаляване на пазарната концентрация. От останалите държави в ЕС 15 отчитат промяна от 2020 г. до 2021 г., която е под 10%.

В сравнение с 2013 г. пазарният дял на най-големия производител на електроенергийния пазар през 2021 г. е по-нисък в повечето страни от ЕС. Спадът на пазарния дял варира от -39 процентни пункта (pp) в Люксембург (след либерализацията на пазара на електроенергия) и -20 процентни пункта в Словакия до -1 процентни пункта в България и -4 процентни пункта във Финландия. За разлика от това, делът остава стабилен в Швеция (19%) и Полша (17%), докато се увеличава в Унгария (+10 процентни пункта), Румъния (+3 процентни пункта) и Испания (+2 процентни пункта).

При вноса и производството на природен газ най-големият пазарен дял е 100% в Естония, Малта и Швеция, където само един субект доминира националното производство и внос.В България най-голямата компания за природен газ е имала дял от 79 на сто. През 2021 г. брутната налична енергия от природен газ е била само 2,3% от общата в Швеция. Малта е малък пазар, така че се очаква едно предприятие да покрие пазарните нужди, уточняват от Евростат.

За разлика от това, най-голямата компания за внос и производство на природен газ има най-ниско ниво на навлизане на пазара в Ирландия (22%) и Чехия (23%).

На годишна база, от 2020 г. до 2021 г., най-голямото намаление на пазарния дял е отчетено в Хърватия (-45%) и в Чехия (-38%). Броят на основните компании, които внасят или произвеждат природен газ за местния пазар, се е увеличил от 5 на 6 в Чехия и от 3 на 5 в Хърватия.

В сравнение с 2013 г., пазарният дял на най-голямата компания за внос и производство на природен газ е намалял в 14 страни членки на ЕС с налични данни през 2021 г. Най-голям спад е отчетен в Гърция (-61 процентни пункта), Латвия (-54 процентни пункта) и Чехия (- 46 стр.).

Междувременно делът остава същият в Швеция (100%), докато се увеличава в четири членки на ЕС: Литва (+22 п.п.), Естония (+16 п.п.), Словакия (+13 п.п.) и Белгия (+7 п.п.)

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ